Nowoczesne systemy automatyczne w służbie wygody i bezpieczeństwa
W wielu miejscach, to właśnie owe firmy są podstawą całego systemu, gdyż wciąż wychodzi się z założenia, że pewnych operacji automat nie jest w stanie przeprowadzić. Stąd dysponujący kartką i długopisem panowie o dociekliwym wzrokiem stanowią nadal główny element kontroli dostępu i to oni prowadzą ewidencję osób oraz pojazdów poruszających się po terenie obiektu. Coraz częściej jednak ochroniarz proszący o nasze dane, dane samochodu i cel wizyty zastąpiony zostaje przez automat.
Główną zaletą automatyzacji operacji kontroli dostępu jest eliminacja błędów wynikających z obecności czynnika ludzkiego, system automatyczny zbiera i przechowuje dane znacznie dokładniej, nie robiąc przy tym literówek a jego „charakter pisma” zawsze daje się odczytać.
Tendencja do unowocześniania rozwiązań dostępowych choć najbardziej widoczna w budynkach biurowych nie omija również hal produkcyjnych, zamkniętych osiedli i domów wielorodzinnych a ostatnio również parkingów. Tym ostatnim dedykowany jest nowy system szybko zyskujący na popularności w polskich biurowcach, centrach handlowych i zakładach przemysłowych. ANPR (Automated Number Plate Recognition/ Automatyczny system rozpoznawania tablic rejestracyjnych) szturmem podbija rynek automatyzacji procesów. Jest dla tablic rejestracyjnych tym, czym OCR dla dokumentów tożsamości. Pozwala szybko, łatwo a co najważniejsze bezbłędnie pozyskać i wprowadzić do bazy dane dotyczące pojazdu. Od pewnego czasu obserwujemy na polskim rynku wzrost zainteresowania systemami opartymi na ANPR ze strony inwestorów, projektantów i integratorów, dostrzegających tkwiący w nich potencjał.
Jednym z najciekawszych rozwiązań opartych na tej technologii jest wprowadzone właśnie do oferty przez Koncept-L S.A. LetUGo
Jest to kompletna aplikacja pozwalająca na pełną automatyzację wszelkich operacji kontroli dostępu dla pojazdów. Zintegrowany zestaw do rozpoznawania tablic rejestracyjnych działa w oparciu o wysokiej klasy kamerę ANPR oraz specjalnie przygotowany system parkingowy.
Kamera robi zdjęcie pojazdu, następnie specjalne oprogramowanie wyszukuje i odczytuje tablice rejestracyjne. Informacja przekazywana jest do systemu, który dokonuje jej weryfikacji i na podstawie predefiniowanych ustawień (czarne/białe listy) podejmuje decyzje o otwarciu szlabanu lub bramy w sposób automatyczny lub udostępnia informacje operatorowi, który obsługuje zaporę.
Możliwość zdefiniowania tego co ma się dziać z odczytanym numerem rejestracyjnym sprawia, że LeTuGo ma bardzo szerokie zastosowanie.
Typowe obszary dla systemów ANPR to:
- zarządzanie ruchem na wjazdach/wyjazdach (firmy transportowe, hotele, motele, biurowce, apartamentowce, szpitale, wspólnoty mieszkaniowe),
- sterowanie ruchem pojazdów (systemy szlabanowe, systemy kontroli dostępu),
- kontrola graniczna,
- wyszukiwanie (lokalizowanie) pojazdów,
- wypożyczalnie samochodów,
- systemy parkingowe (centra handlowe, lotniska, parkingi wielopoziomowe),
- systemy automatycznego poboru opłat,
- kontrola transportu towarów (m.in. wagi, systemy wag drogowych),
- kontrola czasu pobytu, czasu podróży oraz wyznaczanie średniej prędkości przejazdu,
- zapobieganie kradzieży paliwa (stacje paliw),
- sterowanie ruchem aut w centrach logistycznych,
- tworzenie statystyki ruchu (zliczanie pojazdów, badanie miejsca zamieszkania kierowców, sprawdzanie częstotliwości przejazdów lub parkowania).
Systemy ANPR pozwalają wyeliminować niezbyt wygodne w użyciu systemy kontroli dostępu bazujące na kartach stykowych, kartach zbliżeniowych, pilotach i innych aplikacjach opartych na RFID. Dodatkowo ANPR pozwala na znacznie skrócenie czasu identyfikacji. Proces rozpoznawania tablic może bowiem zostać zainicjowany przez fotokomórkę, czujnik ruchu, pętlę indukcyjną i tym podobne, już w momencie gdy pojazd zbliża się do bramy, co pozwala na jej niezwłoczne otwarcie gdy do niej dotrze.
Wbudowany w system moduł obsługi gości może znaleźć zastosowanie np. w hotelach. Osoba, chcąca skorzystać z parkingu na przykład w związku z udziałem w konferencji, loguje się na stronie udostępnionej przez system i podaje na niej swoje dane, np. imię, nazwisko, cel i termin wizyty, numer tablicy rejestracyjnej. Wprowadzone przez gościa dane trafiają do administratora systemu bądź do pracowników recepcji lub ochrony. Obsługa decyduje, czy wprowadzić dane gościa do systemu i czy nadać mu uprawnienia do wjazdu.
Systemy oparte na automatycznym rozpoznawaniu znaków nie są z pewnością tylko chwilową modą, w najbliższym czasie będziemy obserwować ich stały i dynamiczny rozwój. Powodem jest nie tylko łatwość obsługi i instalacji, ale przede wszystkim ogromne możliwości w zakresie oszczędzania czasu i optymalizacji kosztów związanych z identyfikacją pojazdów. Poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu na terenie przedsiębiorstwa ma również bezpośredni wpływ na osiągane wyniki finansowe.
Dystrybutorem systemu LetUGo na terenie Polski jest firma Koncept-L S.A.