Możliwe długoterminowe przesilenie na kawie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Dziś zajmiemy sie tylko jednym instrumentem. Kurs kontraktów na kawę zbliża sie do dna z 2013 roku (101 USD). Po nieudanej próbie trwałego przełamania tego wsparcia możliwe jest silne odbicie o zasięgu 30-50%.

Od kilkunastu miesięcy kurs kawy pozostaje w silnym trendzie spadkowym. Ostatnie 9 miesięcy przyniosło mniejszą dynamikę spadków. Widać to po pozytywnej dywergencji na wykresie wskaźnika MACD. Kurs kontraktów na kawę spadł już do poziomu 114.45 USD. W perspektywie kilku tygodni możliwe są dalsze spadki do wsparcia w postaci dna z jesieni 2013 roku na poziomie 101 USD (wykres 1). Korpusy świec dziennych znajdują sie w rejonie 101-104 USD. W mojej ocenie próba trwałego przełamania tak ważnego wsparcia po tak dużej przecenie nie powinna się udać. W rezultacie kolejne tygodnie i miesiące mogą przynieść bardzo silne odbicie o zasięgu 30-50%. Zniesienie spadków ze szczytu z 2014 roku o 38% wypada na poziomie 148 USD.

Wykres 1. Kontrakty CFD dla kawę w układzie świec tygodniowych

Przejdźmy do sytuacji w krótkim terminie na wykresie świec H4. W sierpniu oraz pod koniec września doszło do silnych wzrostów. Okazały się one pułapkami. Obecnie kontrakty na kawę są notowane po 118.50 USD. Do tegorocznego dna na poziomie 114 USD jest już niedaleko. W mojej ocenie po przełamaniu ważnego wsparcia w  rejonie 120 USD w listopadzie czeka nas atak na wrześniowe minimum (114 USD). Przebicie tego wsparcia otwiera drogę do spadków w rejon długoterminowego dna. Być może tak jak w IV kwartale 2013 roku końcówka trendu spadkowego przyniesie przyspieszenie spadków, a potem dojdzie do wykształcenia się czytelnego układu technicznego w postaci silnego odbicia, albo nowego trendu wzrostowego. Przesilenie mogłoby nastąpić za kilka tygodni.

Wykres 2. Kontrakty CFD dla kawę w układzie świec H4

Z punktu widzenia teorii fal Elliotta kluczowe będzie czy pojawi się pierwsza wzrostowa 5 -falowa struktura. W 2013 roku miała ona zasięg blisko 20% i po 2-tygodniowej płytkiej korekcie rynek ruszył mocno w górę.

Sławomir Dębowski
Dział Analiz Globtrex.com