Morgan Stanley spodziewa się dłuższego cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce; o ile wzrosną w lutym?
„Wobec inflacji utrzymującej się powyżej górnego pasma odchyleń od celu do II poł. 2023 r. i przy wciąż silnym wzroście gospodarczym oczekujemy dłuższego cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce. Spodziewamy się, że RPP podwyższy stopy o 50 pb w lutym oraz o 25 pb w marcu. Uważamy także, że RPP będzie dalej stopniowo podwyższać stopy po 25 pb w II i III kw. na co drugim posiedzeniu, żeby utrzymać zrównoważony wzrost gospodarczy. Wobec powyższego obecnie uważamy, że stopa referencyjna osiągnie 3,75 proc. do września wobec poprzedniej prognozy docelowej stopy na poziomie 3 proc. w marcu” – napisano w raporcie.
Prognoza obarczona dużą niepewnością
Ekonomiści Morgan Stanley oceniają jednocześnie, że ich prognoza obarczona jest wysoką niepewnością z uwagi na proces wymiany członków RPP.
„Prezes Glapiński mówi, że będzie się starał przekonać członków Rady, żeby wydłużyć cykl podwyżek stóp w tym roku, co sugeruje, że mógł napotkać w tej sprawie na opór. Widzimy możliwość, że NBP przeorientuje swoją funkcję reakcji w kierunku ryzyk inflacyjnych, wobec skupienia na ryzykach dla wzrostu obecnie, co sugeruje ostatnia jastrzębia komunikacja prezesa Glapińskiego. Wobec tego widać ryzyko, że RPP podwyższy stopy o 75-100 pb. w lutym i ponownie przyspieszy cykl podwyżek” – dodano.
Czytaj także: Prezes NBP: Rada Polityki Pieniężnej ma nadal znaczną przestrzeń do podwyżek stóp procentowych >>>
Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 lutego.
Czytaj także: Stopy procentowe w 2022 r. przekroczą 4 proc.? Coraz więcej przemawia za takim scenariuszem >>>
Od października do stycznia RPP podwyższyła stopę referencyjną łącznie o 215 pb do 2,25 proc.