Monopol PWPW na druk dowodów osobistych i paszportów się skończy?

Monopol PWPW na druk dowodów osobistych i paszportów się skończy?
Fotolia.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firmy drukujące takie dokumenty jak dowody osobiste czy paszporty powinny być wyłaniane na drodze przetargu, orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku dotyczącym Austrii, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

#TSUE: podmioty drukujące takie dokumenty jak #dowody osobiste czy paszporty powinny być wyłaniane na drodze przetargu #paszporty #PWPW @PWPW_SA

Wyrok ten może mieć jednak znaczenie również dla Polski. Przypomnijmy, że u nas monopol na druk takich dokumentów ma państwowa Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Wszystko wskazuje na to, że monopol ten jeszcze zostanie umocniony, gdyż w Sejmie toczą się właśnie prace, które mają doprowadzić do tego, że PWPW zyska status Drukarni Narodowej i nadal będzie mieć wyłączność na druk dowodów i paszportów.

Co z bezpieczeństwem naszych danych?

PWPW, jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, utrzymuje, że rozpisywanie przetargów na druk tego typu dokumentów i dopuszczenie do tego zadania prywatnych podmiotów mogłoby zagrażać bezpieczeństwu wrażliwych danych obywateli.

Obaw tych nie podzielił jednak TSUE, który w wypadku Austrii uznał, że państwo może sprawować kontrolę nad wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu, co nie obniży bezpieczeństwa całego procesu.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”