Monitor spółdzielczy: lipiec-sierpień 2013

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.07-08.foto.04.a.250xKRÓTKA KOŁDRA... PREFERENCJI

ARiMR uruchomiła dodatkowe środki na dopłaty do kredytów inwestycyjnych. Wartość tych kredytów w 2013 r. może wynieść 3 mld zł, ponieważ 1 mld zł trafił do kredytobiorców już wcześniej. ARiMR pomaga w ich spłacie, dla rolnika oprocentowanie wynosi 3 proc. Łączny limit dopłat do oprocentowania kredytów rolniczych został ustalony na 2013 r. w kwocie 992 015 tys. zł, w tym na dopłaty do kredytów inwestycyjnych oraz częściową spłatę kapitału kredytu - 863 916 tys. zł, klęskowych -128 099 tys. zł.

PROWIZJE POD LUPĄ

Samorządy rolnicze poprosiły ARiMR o pilnowanie wysokości opłat bankowych do kredytów preferencyjnych. Jesienią 2012 r. rząd zdecydował, że opłaty przygotowawcze i prowizyjne nie mogą przekroczyć 1 proc. wartości kredytu. Prezes ARiMR wystąpiła do banków współpracujących, aby zredukowały dodatkowe opłaty, skierowała też wniosek do MRiRW o zmianę uregulowania prowizji z tytułu udzielania kredytów z dopłatami. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych powstaje pytanie i wątpliwość, czy kredyty preferencyjne są formą pomocy państwa dla rolników, czy też służą zapewnieniu rentowności banków?

SGB-BANK Z AKTYWAMI LIDERA

Zysk netto, wypracowany w 2012 r. przez SGB-Bank S.A. przekroczył 20,2 mln zł, co wobec trudnej sytuacji na rynku, zwiększonej konkurencji oraz wyzwań związanych z połączeniem z MR Bankiem, należy uznać za duży sukces – napisał Ryszard Lorek, prezes banku w liście do akcjonariuszy, dołączonym do raportu rocznego, który po raz pierwszy został opublikowany w formie strony internetowej. W opinii prezesa sukcesem jest także wzrost sumy bilansowej o 11,23 proc., a także efektywność całego zrzeszenia. W najważniejszych wskaźnikach banki spółdzielcze SGB osiągnęły najlepsze wyniki w sektorze. Zysk netto 206 banków zrzeszonych wyniósł 393 mln zł. SGB odnotowała 8-proc. wzrost udzielonych kredytów. Aktywa zwiększyły się o blisko 11 proc., do poziomu 31,5 mld zł, a fundusze własne przekroczyły 3,2 mld zł, co oznacza wzrost o 13 proc. Więcej na: www.raport2012.sgb.pl

APOKALIPSA W UPRAWACH

Ponad 100 tys. gospodarstw rolnych poniosło straty m.in. wskutek gradu i nawałnic deszczu. Resort rolnictwa szacuje, że ucierpiało ponad 600 tys. ha, około 5 proc. powierzchni upraw. Pomoc dla pokrzywdzonych w wyniku klęsk żywiołowych jest organizowana. Ministerstwo Finansów wyasygnowało na ten cel kwotę 1849 tys. zł.

ZRZESZENIA HOŁUBIĄ AGROBIZNES

Z raportu ARiMR wynika, że w 2012 r. banki udzieliły ogółem 12,4 tys. preferencyjnych kredytów inwestycyjnych na łączną kwotę 2 mld 998 mln zł. Najczęściej korzystali z nich rolnicy z Mazowsza, Wielkopolski oraz Kujaw i Pomorza. W przypadku kredytów klęskowych łącznie udzielono ich w minionym roku 8,3 tys. o łącznej wartości 465 mln zł. Najwięcej kredytów udzieliły banki spółdzielcze Grupy BPS i SGBBanku. Na pierwszym miejscu pod względem wysokości udzielanych kredytów jest jednak Bank BGŻ, w którym średnia kwota kredytu preferencyjnego wyniosła ponad 480 tys. zł.

APOKALIPSA W UPRAWACH

Ponad 100 tys. gospodarstw rolnych poniosło straty m.in. wskutek gradu i nawałnic deszczu. Resort rolnictwa szacuje, że ucierpiało ponad 600 tys. ha, około 5 proc. powierzchni upraw. Pomoc dla pokrzywdzonych w wyniku klęsk żywiołowych jest organizowana. Ministerstwo Finansów wyasygnowało na ten cel kwotę 1849 tys. zł.

NOWA RADA BANKU BPS

ZWZA Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. udzieliło absolutorium Tomaszowi Mironczukowi, prezesowi tego banku z wykonania obowiązków w 2012 r. (85 proc. głosów). Na Zgromadzeniu wybrano członków Rady Nadzorczej na kadencję 2013-2017, którymi zostali: Zbigniew Bodzioch i Adam Dudek (Grupa Krakowska), Dariusz Jasiński i ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI