Mocny początek roku dla deweloperów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

osiedle.01.400x266Wzrost liczby rozpoczynanych budów o 16% i liczby uzyskanych pozwoleń na poziomie 32% - to dane, które świadczą o niesłabnącym optymizmie wśród deweloperów. Dobra passa trwa już 19 miesięcy.

Niski koszt kredytu, ułatwiona sprzedaż mieszkań kwalifikujących się do z programu „Mieszkanie dla młodych” i łagodna zima to powody, dla których wciąż deweloperzy nie szczędzą środków na nowe inwestycje. Najświeższe dane GUS pokazują, że styczeń był już 19 miesiącem z rzędu dynamicznego wzrostu liczby rozpoczynanych budów. Tym razem w ujęciu rok do roku progres wyniósł 15,8%. W styczniu 2015 r. firmy budujące mieszkania rozpoczęły bowiem tworzenie 4,2 tys. lokali, a rok wcześniej było to mniej niż 3,7 tys. mieszkań.

150223.deweloper.01.550x

Co ósme pozwolenie niewykorzystane

Jeszcze szybciej przybywa pozwoleń na budowę. Decyzje wydane deweloperom tylko w styczniu br. pozwalały zacząć budowę 5,8 tys. lokali. To o 31,9% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Statystyki za ostatnie 36 miesięcy (tak długo ważne jest pozwolenie na budowę) pokazują ponadto, że deweloperzy mogą bez problemu odpowiedzieć na zwiększony popyt, bo nadwyżka zgromadzonych pozwoleń na budowę nad liczbą rozpoczętych inwestycji, jaką zgromadzili w ciągu ostatnich 3 lat, wynosi 26,8 tys. lokali. To oznacza, że nawet co ósma decyzja administracyjna nie przerodziła się w faktyczną budowę. Szukając innych porównań dla wspomnianej liczby 26,8 tys. lokali, warto zauważyć, że to połowa ogólnej liczby mieszkań, jaką deweloperzy oddali do użytku w ubiegłym roku.

Budowy dopiero się skończą

Na razie nie widać jeszcze znaczącego wzrostu liczby mieszkań oddawanych do użytku. W styczniu 2015 roku deweloperzy oddali 4,6 tys. lokali, czyli tylko o 2,1% więcej niż rok wcześniej. Dane te należy raczej odczytywać jako ciszę przed burzą. Fakt, że już od 19 miesięcy obserwowana jest wysoka liczba mieszkań, których budowa się rozpoczyna sugeruje bowiem, że niebawem większa aktywność inwestycyjna deweloperów przełoży się na rosnącą liczbę kończonych budów. Powód jest prosty – statystycznie rzecz biorąc budowa bloku trwa w Polsce średnio dwa lata.

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:

GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:

  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

Dzięki dobrym wynikom deweloperów w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego dane wskazują na rosnącą aktywność budowlaną. W styczniu 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 10,6 tys. mieszkań, a więc o 21% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rozpoczęto też budowę 7,2 tys. lokali, a więc 11,8% więcej niż rok wcześniej. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania zmalała natomiast o 10,8% (do 11,2 tys.). Trudno dziwić się takiemu wynikowi, skoro pozytywną dynamikę odnotowali w tym obszarze jedynie deweloperzy.

150223.deweloper.02.550x

Bartosz Turek
Lion’s Bank