Mobilni stawiają na Microsoft Azure

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

microsoft.02.400x86Obsługa tysięcy gości konferencji wyposażonych w aplikacje mobilne lub możliwość wymiany informacji wśród kierowców dzięki współczesnej wersji CB-radia - innowacyjne pomysły często wymagają zastosowania nowoczesnych technologii, które nie tylko pozwolą ograniczyć koszty, ale też umożliwią wydajną i nieprzerwaną pracę. O tym, jak istotna jest stabilność wykorzystywanych rozwiązań, przekonały się już takie polskie firmy jak PlaceChallenge czy ConfPower, które w myśl zasady "cloud-first, mobile-first" swoje projekty oparły o chmurę Microsoft Azure.

Jak wykazały badania Ipsos MORI przeprowadzone na zlecenie Microsoft, bezpieczeństwo danych to główny czynnik, które respondenci biorą pod uwagę inwestując w IT. Co ciekawe, to właśnie bezpieczeństwo danych jest wskazywane jako argument za zastosowaniem usług chmurowych ponieważ infrastruktura w chmurze często okazuje się być bardziej bezpieczna od dotychczas wykorzystywanej, co potwierdza choćby niedawne przyjęcie przez Microsoft międzynarodowej normy poufności danych w chmurze znanej jako ISO/IEC 27018. To jednak tylko początek korzyści płynących z użytkowania platform takich jak Microsoft Azure czy Office 365. O tym, że wykorzystanie chmury pozwala wnieść nową jakość w sposobie pracy MŚP przekonały się już firmy, które obecnie prowadzą biznes zgodnie z ideą „cloud-first, mobile-first”.

Jedną z nich jest PlaceChallenge – lider w branży gier mobilnych wykorzystujących usługi lokalizacji GPS do przeprowadzenia rozgrywek. PlaceChallenge oferuje gry, które wymagają ruszania się, biegania czy jeżdżenia na rowerze i jednocześnie skupiają uwagę na współzawodnictwie, budowaniu strategii i końcowym zwycięstwie. Poświęcenie użytkowników musi być jednak nagrodzone bezbłędnie działającą platformą, która w ciągu jednej minuty gry przetworzy setki tysięcy punktów lokalizacyjnych (wysokości i szerokości). Tego rodzaju obliczenia wymagają dużej mocy obliczeniowej, a dodatkową trudność w zarządzaniu infrastrukturą stanowi fakt, że nigdy nie wiadomo ilu graczy w danym momencie skorzysta z platformy. Twórcy PlaceChallenge zdecydowali się na zastosowanie chmury Microsoft Azure, co pozwoliło na wprowadzenie bardzo elastycznego modelu, w którym to obciążenie generowane w danej chwili przez użytkowników decyduje o ilości wykorzystanych serwerów obliczeniowych. „Przetwarzając setki tysięcy lokalizacji na minutę budując rozrywkę dla naszych użytkowników musimy zapewnić wysoce skalowaną architekturę i infrastrukturę. Architektura to coś, za co ręczę wkładając w nią lata doświadczeń dlatego utrzymanie infrastruktury powierzyłem firmie Microsoft darząc ich rozwiązania wysokim zaufaniem od lat” – mówi Marcin Borecki, współzałożyciel firmy.

Niezawodność działania platformy Microsoft Azure to również kluczowy czynnik dla spółki ConfPower, oferującej kompleksowe systemy IT do obsługi wydarzeń. Dzięki aplikacji oferowanej przez ConfPower uczestnik imprezy ma dostęp narzędzi, z pomocą których może dokonać rejestracji, płatności, wypełnić ankietę czy wymieniać dane kontaktowe w oparciu o technologię NFC. Cechą charakterystyczną ConfPower jest dostarczanie kompleksowego rozwiązania, które dostępne jest dla każdego klienta planującego organizację wydarzenia bez względu na liczbę potencjalnych gości. Firma ma już na swoim koncie kilkadziesiąt wdrożeń na całym świecie, poczynając od wydarzeń typu „networking” na Florydzie, poprzez konferencje biznesowe w większości stolic europejskich, a kończąc na imprezach masowych w Nowym Jorku czy Toronto. Lokalnie system został też wykorzystany na potrzeby polskiego oddziału Microsoft podczas konferencji „Biznes z wysokim IQ”. „ConfPower cechuje się dużą elastycznością i można go szybko dostosować do dynamicznie zmieniających się potrzeb związanych z organizowanymi bądź wspieranymi przez nas konferencjami. To rozwiązanie o bardzo wysokiej jakości, które w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom” – komentuje Przemysław Szuder, Dyrektor Działu Small & Medium Business Solutions and Partners w Microsoft.

Wykorzystanie rozwiązań chmurowych jest również odpowiedzią na rozwijający się w niektórych miastach trend tzw. „smart city”. Dla mieszkańców metropolii istotna jest możliwość pozyskiwania cennych informacji odnośnie funkcjonowania miasta, dzięki czemu mogą lepiej planować swoje codzienne wyprawy mając na uwadze korki, wypadki czy opóźnienia w komunikacji miejskiej. Tak powstała aplikacja Mercudio, współczesna wersja CB-radia, dzięki której użytkownicy mogą porozumiewać się ze sobą poprzez komunikaty głosowe w ustalonej wcześniej odległości. Ze względu na konieczność zapewnienia stabilności oraz odpowiedniej jakości transmisji głosowej, aplikacja podczas pracy komunikuje się z chmurą Microsoft Azure, która zapewnia m.in. nieprzerwany dostęp do danych. „Mercudio wprowadza użytkownika w nowy wymiar komunikacji. Koncept, który znany jest od wielu lat przez fanów krótkofalarstwa może być w tej chwili zrealizowany bez specjalistycznego sprzętu, a jedynie za pomocą smartfona podłączonego do sieci Internet” – mówi Marcin Franc, pomysłodawca projektu.

Możliwości chmury Microsoft Azure sprawiają, że coraz sprawniej można ograniczać koszty, które generowane są przez przestarzałe rozwiązania utrzymywane wewnątrz firmy. Skalowalność i elastyczność rozwiązania jest chętnie wykorzystywana w ramach innowacyjnych projektów, w których zwłaszcza w początkowej fazie działalności kluczowe jest bezpieczne i wydajne korzystanie z platformy.

Joanna Frąckowiak
Microsoft Sp. z o.o.