Mniej wolności gospodarczej, mniejsze inwestycje

Mniej wolności gospodarczej, mniejsze inwestycje
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska zajęła 46 miejsce na świecie i 21 w Europie w rankingu wolności gospodarczej, przygotowanym przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal. Od trzech lat pogarsza się nasza pozycja w rankingu.

Mimo dobrej koniunktury gospodarczej i wyjątkowo wysokiego wykorzystania mocy produkcyjnych przedsiębiorcy mało inwestują #IndeksWolnościGospodarczej

Ranking ocenia warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Polska zajęła w tym roku 46 miejsce na 180 państw, a w tym 21 miejsce wśród 44 państw europejskich. W ciągu trzech lat nasza pozycja pogorszyła się o 7 miejsc na świecie i 4 miejsca w Europie.

Czytaj także: Polska spadła na 46. miejsce w Indeksie Wolności Gospodarczej >>>

Można zadać pytanie, czy ten ranking jest wiarygodny, czy właściwe są kryteria oceny i ich wagi. Niestety, opinie polskich przedsiębiorców, a przede wszystkim dane dotyczące inwestycji świadczą o pogorszeniu klimatu gospodarczego w naszym kraju.

Przedsiębiorcy mało inwestują

Mimo dobrej koniunktury gospodarczej i wyjątkowo wysokiego wykorzystania mocy produkcyjnych przedsiębiorcy mało inwestują. Lawina coraz bardziej restrykcyjnych regulacji zwiększa ryzyko i koszty prowadzenia działalności i uniemożliwia ocenę rentowności inwestycji. Obniżenie wieku emerytalnego, zasiłki osłabiające motywację do pracy oraz dotacje do niskoproduktywnych sektorów i przedsiębiorstw zmniejszają podaż pracowników i wymuszają podwyższanie podatków. To nie są warunki zachęcające do inwestowania.