Mniej likwidacji niż przed rokiem – wstępne dane z kuratoriów oświaty

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

laptop.dokumenty.02.250xZ danych zebranych przez kuratorów oświaty do 18 lutego wynika, że samorządy podjęły dotąd uchwały intencyjne o zamiarze "faktycznej" likwidacji 132 szkół, w których są uczniowie (spośród placówek dla dzieci i młodzieży - bez szkół policealnych). W zeszłym roku samorządy podjęły uchwały o intencji likwidacji 727 takich szkół. Samorządy mogą podejmować takie uchwały do końca lutego.

Wśród tych 132 placówek zgłoszonych zostało 75 szkół podstawowych, 20 gimnazjów i 37 szkół ponadgimnazjalnych.

Oprócz nich uchwały intencyjne o zamiarze likwidacji podjęto w stosunku do 74 szkół dla dzieci i młodzieży (bez szkół policealnych).

W tej liczbie jest 39 szkół z zerową liczbą uczniów, czyli placówek, w których nie odbywają się już żadne zajęcia (w tym 6 szkół podstawowych, 1 gimnazjum i 32 szkoły ponadgimnazjalne). Dla porównania rok temu (do końca lutego) uchwał dotyczących likwidacji takich placówek było 292.

Pozostałe przypadki dotyczą jedynie „teoretycznej” likwidacji, gdyż w budynku nadal będzie prowadzone nauczanie.

  • 8 placówek (7 szkół podstawowych i 1 gimnazjum) – zamiar uruchomienia w miejsce likwidowanej szkoły placówki prowadzonej przez inny organ niż samorząd,
  • 20 (szkoły podstawowe) – przekształcenie w filię,
  • 4 – wyłączenie z zespołu szkół
  • 3 – likwidacja i przekształcenie w liceum ogólnokształcące dla dorosłych.

Osobną kategorię stanowią szkoły, do których uczęszczają uczniowie, a które są wygaszane zgodnie z wprowadzanymi zmianami w systemie szkolnictwa zawodowego (w sumie 31 szkół dla dzieci i młodzieży w roku 2013) – jak licea uzupełniające i technika uzupełniające.

Źródło: www.men.gov.pl