Mniej barier na rynku finansowym

Mniej barier na rynku finansowym
Adrian Zwoliński Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Postulaty Konfederacji Lewiatan, dotyczące m.in. umowy leasingu czy bardziej elastycznych rozwiązań służących identyfikacji i weryfikacji tożsamości użytkowników korzystających z usług finansowych w ramach np. zakupów na platformach handlowych, znalazły się w raporcie UKNF poświęconym barierom dla innowacji finansowych.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował raport z prac Zespołu ds. rozwoju innowacji finansowych FinTech, który wskazuje aktualny stan prac nad identyfikacją i usuwaniem barier dla tego sektora. Powstała lista barier hamujących rozwój rynku finansowego i propozycje ich rozwiązania adresowane do różnych organów administracji.

Cieszymy się, że nasze postulaty zostały przedstawione w raporcie  zespołu. Ich celem jest, zresztą jak i innych zawartych w raporcie, rozwój innowacji finansowych.

– Funkcjonowanie zespołu można ocenić jako dobre i profesjonalne. Ważne jest, aby  dalej kontynuował prace – mówi Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Postulat dotyczący umowy leasingu

– Wśród kilku postulatów wskazać można ten dotyczący umowy leasingu, a konkretnie możliwości jej zawierania w tzw.,,formie dokumentowej”. Nazwa formy może być myląca, nie chodzi w niej o,,dokumenty” i dalszą produkcję,,papierologii”, wprost przeciwnie. Chodzi o możliwość zawarcia umowy leasingu m.in. za pomocą e-maila. Ministerstwo Sprawiedliwości uznało propozycję zmian w zakresie sposobu zawierania umowy leasingu za wartą rozważenia – dodaje Zwoliński.

– Jako inny przykład naszego postulatu, który znalazł się w raporcie można wskazać  otwartość GIIF na zmiany  ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, w postaci bardziej elastycznych rozwiązań służących identyfikacji i weryfikacji tożsamości użytkowników korzystających z usług finansowych w ramach np. zakupów na platformach handlowych – podkreśla Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Raport nie ma ostatecznego charakteru i będzie podlegał uzupełnieniu i zmianom w odniesieniu do poszczególnych barier. Nie stanowi też źródła prawa, a propozycje regulacyjne nie są wiążące dla podmiotów posiadających inicjatywę legislacyjną i mogą wymagać dalszych prac. UKNF pełni jedynie funkcję koordynatora prac, w związku z czym nie podejmuje działań leżących w obszarze właściwym dla innych podmiotów.

W pracach zespołu uczestniczyli Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego oraz Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan ds. gospodarki cyfrowej. 

Raport z prac Zespołu ds. rozwoju innowacji finansowych FinTech >>>

Źródło: Konfederacja Lewiatan