Mistrzowie obchodzą pierwsze urodziny, a w prezencie: ponad 300 szkół zgłoszonych do II edycji programu!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

140829.samsung.400x29 sierpnia ma szansę stać się jedną z kluczowych dat dla polskiej edukacji. To właśnie tego dnia swoje pierwsze urodziny obchodzi ogólnopolski program Mistrzowie Kodowania. W ramach inicjatywy która objęła swoim zasięgiem prawie 20000 osób, 5000 dzieci pod okiem 250 nauczycieli ze 120 szkół rozwinęło i nadal rozwija swoje kompetencje w zakresie nowoczesnych technologii i programowania.

Dokładnie 28 sierpnia 2013 roku ruszyła pilotażowa edycja Mistrzów Kodowania, inicjatywy przygotowanej przez Samsung Electronics Polska wraz z Partnerami. Kaganek programistycznej oświaty w pilotażu poniosły 34 szkoły z całej Polski wskazane przez Partnerów: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji”. Trzymiesięczna odsłona programu pokazała, że nauka podstaw programowania w szkołach jest potrzebna i pożądana przez uczniów. Udowodniła to frekwencja w pierwszej edycji programu, która przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów – swój akces zgłosiło aż 120 szkół z całej Polski! Niemal 5000 uczniów pod okiem 250 nauczycieli z 16 województw zgłębiało tajniki „trzeciego języka”, tworząc gry, aplikacje i pokazy multimedialne w Scratch’u – intuicyjnej platformie stworzonej przez specjalistów z renomowanego Massachusetts Institute of Technology. Ta metoda nauki to jednak wcale nie nudne pisanie niekończących się ciągów kodu. W Scratch’u młodzi Mistrzowie przesuwają klocki przypisane konkretnym funkcjom, osiągając efekt swojej pracy w czasie rzeczywistym, co dla tak młodych ludzi ma niebagatelne znaczenie. Rozrywka przed komputerem to jednak nie jedyny benefit dla dzieci. Dzięki bezpłatnym zajęciom organizowanym w ramach programu Mistrzowie Kodowania, uczniowie rozwijają swoje kompetencje w dziedzinie STEM (science, technology, engineering, mathematics), analizując informacje, ćwicząc kreatywność, rozwiązując problemy i wykorzystując nowoczesne technologie. Te umiejętności z pewnością zaowocują w przyszłości, kiedy Mistrzowie będą wchodzić na rynek pracy.

Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że nasz program zyskał taką popularność wśród uczniów i nauczycieli i takie wsparcie wśród przedstawicieli władz. – mówi Blanka Fijołek, Senior CSR & Sponsorship Manager Samsung Electronics Polska. – Cały czas wsłuchujemy się w opinie uczestników programu, aby nasz program był jeszcze bardziej atrakcyjny i pomógł wprowadzić polską szkołę w świat nowych technologii. Mamy nadzieję, że wraz z drugą edycją, która rozszerzona jest też o szkoły gimnazjalne, uda nam się na dobre zakorzenić programowanie w planie zajęć szkolnych. Dziękujemy wszystkim, którzy od początku są z nami i wspierają nas w tej misji.”

Szkoły zainteresowane udziałem w II edycji programu Mistrzowie Kodowania mogą zgłaszać się jeszcze do 10 września. Regulamin rekrutacji i wszystkie informacje potrzebne do zarejestrowania placówki znajdują się na stronie www.mistrzowiekodowania.pl/rejestracja-do-programu.

Źródło: Samsung Electronics Polska