Minutki Fed

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Podczas środowej sesji uwagę inwestorów w dalszym ciągu przyciągały informacje napływające z Europy.

W obliczu słabszych od prognozowanych danych obrazujących dynamikę inflacji HIPC w strefie euro, która w ostatnim miesiącu spadła z poziomu 0.9% r/r do 0.8% r/r, ekonomiści zaczęli zastanawiać się nad możliwością dalszego luzowania polityki monetarnej Unii Europejskiej.

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez agencję Reutera, większość z nich nie spodziewa się jednak kolejnej obniżki stóp procentowych aż do połowy przyszłego roku. Popołudniu w Stanach Zjednoczonych opublikowano natomiast „minutki” z grudniowego posiedzenia FOMC, w których czytamy, że większość przedstawicieli Fed popiera decyzję o rozpoczęciu ograniczenia programu QE3. Wiele wskazuje więc na to, że dalsza poprawa sytuacji na amerykańskim rynku pracy może przyczynić się do kontynuowania zapowiedzianego przez Bena Bernanke stopniowego redukowania skali luzowania ilościowego.

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie posiedzenie ECB. W ciągu dnia poznamy także dane obrazujące nastroje europejskich inwestorów, natomiast zza Odry napłyną informacje o dynamice tamtejszej produkcji przemysłowej (prognoza 1.5% m/m).

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska