Ministerstwo Środowiska przedstawiło stan prac poszukiwawczych za gazem łupkowym
Jak informuje Ministerstwo Środowiska, od 2010 roku do końca listopada wykonano w Polsce 67 otworów rozpoznawczych za gazem łupkowym, w tym także 16 odwiertów horyzontalnych. W części otworów wykonano zabiegi szczelinowania mające na celu wstępną ocenę możliwości uzyskania komercyjnej eksploatacji gazu z łupków. Szczelinowanie hydrauliczne przeprowadzono w 25 otworach, w tym w 12 otworach poziomych.
Obecnie prace wiertnicze prowadzi tylko PGNiG, które jest w trakcie wykonywania odwiertu poszukiwawczego Majdan Sopocki -1, na lubelskiej koncesji Tomaszów Lubelski należącej do PGNiG SA. Kolejne prace wiertnicze zamierza przeprowadzić także Orlen Upstream Sp. z o.o. Koncern rozpoczął już przygotowania do wykonania otworu Pęclin – OU1 w miejscowości Kąck na koncesji Wołomin.
Jak wynika z informacji udostępnionej przez Ministerstwo Środowiska, kolejne prace wiertnicze planują także Chevron Polska Energy Resources Sp. z o.o. (otwór Zwierzyniec-2, koncesja Zwierzyniec), Lane Energy Poland Sp. z o.o. (otwór Jackowo LEP-1, koncesja Lębork) oraz należąca do San Leon Energy spółka Baltic Oil&Gas Sp. z o.o. (otwór Lewino -2H, koncesja Gdańsk W).
Liczba koncesji na poszukiwanie złóż węglowodorów, w tym gazu z łupków, spadła w listopadzie z 60 notowanych w październiku do 56. W listopadzie po dwie koncesje wygasły firmom Strzelecki Energia Sp. z o.o. oraz ECO ENERGY 2010 Sp. z o.o. (Ministerstwo Środowiska/gazlupkowy.pl)
Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA