Minister klimatu: dodatek energetyczny trafi do szerszej grupy odbiorców
Dokonaliśmy kilku uzupełnień, by na pewno nikogo nie wykluczyć i objąć nim wszystkie grupy potrzebujące – powiedziała dziennikarzom Moskwa.
Jak zaznaczyła, szczegóły resort ujawni w ciągu kilku dni. Minister powiedziała jedynie, że grono beneficjentów dodatku byłoby nieco zmodyfikowane i szersze w stosunku do pierwotnych zamierzeń, choć to poszerzenie nie będzie wielkie.
Pakiet rozwiązań antyinflacyjnych
Dodatek powinien objąć minimalnie większą liczbę beneficjentów niż pierwotnie zakładano – wyjaśniła. Zaznaczyła, że dodatek pojawi się w ramach szerszego pakietu rozwiązań antyinflacyjnych.
Czytaj także: Około 1,5 mld zł na dopłaty do cen energii >>>
Zgodnie z wpisem do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, odpowiedni projekt nowelizacji Prawa energetycznego ma zakładać zmiany definicji odbiorcy wrażliwego, poprzez znaczne poszerzenie kręgu osób kwalifikujących się do dodatków, zmiany wysokości oraz procedury przyznawania dodatku energetycznego.
Zakaz wstrzymania dostaw w tzw. miesiącach zimowych
Dodatkowo pojawić się ma zakaz wstrzymania dostaw w tzw. miesiącach zimowych w przypadku, gdy odbiorca wrażliwy energii elektrycznej posiada zaległości.
Otwierając wcześniej konferencję energetyczną EuroPower i kongres OZE Power, minister Moskwa podkreśliła, że dodatek energetyczny należy traktować jako element sprawiedliwej transformacji energetycznej.
„Transformacja daje niezwykłe szanse rozwoju, ale nie możemy zapominać o tych, którzy mogą stać się jej ofiarami” – wskazała. Grupy wrażliwe nie powinny zostać dotknięte zmianami, jakie dokonują się na rynku energii – dodała minister.
Czytaj także: Podwyżka cen energii elektrycznej w 2022 roku: do URE trafiły wnioski ws. taryf; o ile wzrosną nasze rachunki za prąd?
Jak poinformowała również Anna Moskwa, moc zainstalowana wszystkich OZE przekroczyła już 15 GW, co jest sukcesem wszystkich obywateli. Jak mówiła, coraz bardziej zaczynamy rozumieć potrzebę transformacji w wymiarze pojedynczych odbiorców i gospodarstw.
„Zieloni musimy być, ale i chcemy.(…) Transformacja to wspólne zadanie, w które angażuje się całe społeczeństwo” – podkreśliła minister Moskwa.