Minister finansów: w pracy nad reformą WIBOR bardzo ważne zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności sektora finansowego
„Prace, jeśli chodzi o znalezienie i wprowadzenie właściwego zamiennika są prowadzone z udziałem całego sektora rynku finansowego, szerokiego spektrum interesariuszy, w ramach Komitetu Stabilności Finansowej. Opracowywana jest mapa drogowa, z uwzględnieniem wszelkich wyzwań, jakie dla sektora, dla rynku finansowego z wprowadzeniem zamiennika wiążą. Myślę, że w najbliższych tygodniach, pewnie w sierpniu, taka mapa drogowa zostanie już dopracowana” – powiedziała Rzeczkowska.
Czytaj także: Zamiana WIBOR-u na inny wskaźnik: będzie okres przejściowy?
Bardzo ważne jest przy tej operacji, żeby z jednej strony zostały osiągnięte cele, korzyści, jakie wprowadzenie tego zamiennika mogłoby przynieść, ale z drugiej strony – zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności sektora finansowego.
„W tych trudnych czasach musimy bardzo dbać o to, żeby zapewnić – na tyle, na ile to możliwe – stabilność gospodarki, ale również bezpieczeństwo finansowe i stabilność sektora rynków finansowych” – dodała.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę wprowadzającą m.in. reformę wskaźnika WIBOR. Zamiennik wskaźnika i data jego wprowadzenia mają zostać ustalone rozporządzeniem.
Czytaj także: Wakacje kredytowe: prezydent podpisał ustawę >>>
Rząd zapowiadał do tej pory, że reforma WIBORu wejdzie w życie od początku 2023 r., z ewentualnie niewielkim okresem przejściowym dla instrumentów rynku kapitałowego, opartych o tę stawkę. Przedstawiciele sektora finansowego wskazują jednak, że proponowany termin całkowitego odejścia od WIBORu jest nierealny.