Minister finansów: skutki spowolnienia gospodarczego pojawią się w połowie roku

Minister finansów: skutki spowolnienia gospodarczego pojawią się w połowie roku
Fot. KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Skutki spowolnienia gospodarczego w Polsce pojawią się w okolicach połowy roku, przy czym spowolnienie będzie miało najprawdopodobniej charakter "miękkiego lądowania", uważa minister finansów Teresa Czerwińska.

Minister #Czerwińska z @MF_GOV_PL: spowolnienie będzie miało najprawdopodobniej charakter "miękkiego lądowania" #gospodarka #PKB

„W styczniu oznak spowolnienia, jeśli chodzi o typowo podatkowe aspekty, nie widać. Powiedziałam to już kilkakrotnie, że to spowolnienie będzie pewnym procesem, jego skutki będziemy obserwować – najprawdopodobniej pojawią się gdzieś w połowie roku. Tak mniej więcej wyglądają nasze prognozy. […] Natomiast będzie to raczej miękkie lądowanie, niż jakieś nagłe tąpnięcie” – powiedziała Czerwińska w wywiadzie dla portalu Money.pl.

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), PKB wzrósł o 5,1% r/r w 2018 r. wobec 4,8% wzrostu w poprzednim roku.

W grudniu Czerwińska mówiła, że wzrost gospodarczy Polski spowolni do 3,7-3,8% w 2019 r. i 3,3% w 2020 r.

Czytaj także: MFW prognozuje: wzrost PKB Polski spowolni do 3,6 proc. w 2019 r. >>>

W projekcie tegorocznego budżetu rząd zapisał, że wzrost PKB wyniesie 3,8% w 2019 r., 3,7% w 2020 r., 3,6% w 2021 r. oraz 3,5% w 2022 r.

Źródło: ISBnews