Mijają dwa lata od wejścia w życie ustawy antykryzysowej

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

obrady.sejmu.02.130x22 sierpnia 2009 roku weszła w życie ustawa tzw. antykryzysowa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Jej zapisy ograniczają możliwość zatrudnienia pracowników na podstaie umów na czas określony do 24 miesięcy. Dziś mijają dwa lata, co oznacza, że pracownicy mogą dochodzić przed sądem ustalenia, że umowa terminowa przekształciła się w umowę stałą.

Korzyści wiążących się z zatrudnieniem na podstawie stałej umowy o pracę jest wiele. Należy do nich między innymi lepsza ochrona przed zwolnieniem i zapewnienie okresu wypowiedzenia.

Grzegorz Ruszczyk – radca prawny z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy twierdzi: „Pracownicy nie będą składać pozwów do sądu w trakcie zatrudnienia. Ale wielu zrobi to, gdy firma rozwiąże z nim umowę niezgodnie z przepisami, czyli z zastosowaniem niewłaściwego okresu wypowiedzenia i bez uzasadnienia”. Zwrócić trzeba uwagę jednak na dwie kwestie terminowe. O przemianowanie umowy terminowej na stałą nie mogą starać się pracownicy, którzy podjęli stosunek pracy przed 22 sierpnia 2009, a ich umowa ma się rozwiązać po 31 grudnia 2011 (wtedy ustawa przestanie obowiązywać). Od 1 stycznia 2012 roku ustawa antykryzysowa z 1 lipca 2009 ((Dz.U. nr 125, poz. 1035 z późn. zm.) przestanie obowiązywać i firmy znowu będą objęte art. 251 kodeksu pracy, co oznacza, że w umowę stałą przekształca się trzeci kontrakt na czas określony podpisany z tym samym pracownikiem.

Źrodło: www.gazetaprawna.pl