Mieszkanie Plus we Wrocławiu: kto zaprojektuje tysiąc mieszkań przy ulicy Zatorskiej?
Organizowany przez spółkę PFR Nieruchomości konkurs ma charakter otwarty i dwuetapowy. Do pierwszego pracownie zgłaszają m.in. swoje portfolio i szkic koncepcji. Do drugiego etapu Sąd Konkursowy wybierze od czterech do sześciu zespołów, które wezmą udział w warsztatach projektowych i przygotują prace konkursowe. Na czele składu sędziowskiego stanie Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty będą oceniali także przedstawiciele Urzędu Miasta we Wrocławiu, członkowie wrocławskiego oddziału SARP, eksperci Polskiego Holdingu Nieruchomości i spółki PFR Nieruchomości. Zwycięski projekt poznamy pod koniec marca 2020 roku. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej nieruchomosci.pfr.pl/konkursZatorska.
Czytaj także: Mieszkanie Plus: PFR Nieruchomości kupił działkę we Wrocławiu, powstanie nowe osiedle >>>
Zgodnie z założeniami na terenie przy ul. Zatorskiej, zakupionym od Polskiego Holdingu Nieruchomości, powstanie zabudowa o zróżnicowanej wysokości (od 4 do 5 kondygnacji nadziemnych i jednej kondygnacji podziemnej) z minimum 1102 mieszkaniami i usługami na parterach. Przyszli najemcy będą mieli do dyspozycji 648 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz 641 miejsc naziemnych. Na terenie osiedla przewidziany jest plac zabaw dla dzieci oraz tereny zielone.
Inwestycja zlokalizowana jest w Zakrzowie
Inwestycja zlokalizowana jest w Zakrzowie, czyli w północno-wschodniej części Wrocławia przy trasie wylotowej w kierunku Warszawy. Jest to dynamicznie rozwijający się rejon miasta, który ma już dobrze rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną i społeczną. W promieniu kilometra od planowanego osiedla znajdują się sklepy, apteka, poczta, przychodnia, przedszkole i szkoła podstawowa.
Czytaj także: Mieszkanie Plus we Wrocławiu: jest umowa z projektantami nowego osiedla >>>
Mieszkanie Plus na Dolnym Śląsku to ponad 30 projektów na około 10 tysięcy mieszkań zarówno w dużych miastach takich jak Wrocław, poprzez miasta średniej wielkości jak Wałbrzych, a także mniejsze gminy jak Jedlina- Zdrój. Inwestycją, która została oddana do użytku wiosną tego roku jest osiedle w Wałbrzychu przy ul. Husarskiej, w ramach którego powstało 215 komfortowych mieszkań. Do zaawansowanych projektów należy zaliczyć także osiedla w Zgorzelcu i Oławie, które są obecnie na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.
Największa liczba mieszkań może powstać w stolicy województwa. W samym Wrocławiu zawansowane są inwestycje na 1,5 tysiąca mieszkań w 3 lokalizacjach. W lipcu tego roku została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla osiedla, które postawnie przy ul. Kolejowej. Z kolei działki przy ulicach Hermanowskiej i Białowieskiej mają zapewnione finansowanie i rozstrzygnięto dla nich konkursy architektoniczno- urbanistyczne.
Wojewoda Dolnośląski, Paweł Hreniak
– Dziś informujemy o kolejnej działce na Zakrzowie, ogłaszamy kolejny konkurs urbanistyczno-architektoniczny na ponad 1100 mieszkań. Ta liczba jest ważna, ale ważniejszy jest komfort osób, które zdecydują się tam zamieszkać. Stąd formuła konkursowa, która pozwoli wybrać najlepszy sposób zagospodarowania tego osiedla. Bardzo ważna jest komunikacja, niedaleko jest dworzec kolejowy, drogi, szkoła. To jest bardzo istotne w realizacji programu Mieszkanie Plus- nie tylko liczba, ale także jakość.
Prezes Zarządu PFR Nieruchomości S.A., Mirosław Barszcz
– Dolny Śląsk jest jednym z liderów w zakresie realizacji programu Mieszkanie Plus w całej Polsce. Tu współpraca z władzami samorządowymi i wojewódzkimi układa się doskonale. Dziś ogłaszamy kolejny konkurs na projekt osiedla, na którym zamieszka kilka tysięcy osób. Chcielibyśmy zaprosić architektów do współpracy z nami. To, że projektują dla nas najlepsze pracownie architektoniczne nie oznacza, że zamykamy się na młode, aspirujące zespoły. Formuła tego konkursu jest dość wyjątkowa. Jest to konkurs otwarty, w którym stawiamy na ścisłą współpracę inwestora z projektantami. Serdecznie zapraszam do udziału w nim.
Jacek Barski, Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta we Wrocławiu
– Nas bardzo cieszy kilka kwestii związanych z tym przedsięwzięciem. Po pierwsze, to że Wrocław wzbogaci się o kolejne mieszkania, które uzupełnią segment tego rynku, który jest potrzebny w każdym dużym mieście. Cieszy mnie także to, że formuła konkursu jest najlepszą metodą, by znaleźć sposób zagospodarowania przestrzeni, znaleźć rozwiązania architektoniczne, by to co powstanie cieszyło nas dziś i w przyszłości. Jako samorządowiec doceniam także, to że organizatorzy konkursu szanują akty prawa miejscowego, że architekci będą projektować w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań
W ramach programu Mieszkanie Plus trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.
Jednym z elementów programu Mieszkanie Plus jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.