Mieszkanie Plus w Zamościu: pierwsza łopata pod 96 mieszkań już wbita
Mieszkanie Plus w Zamościu powstanie na niespełna hektarowej działce wskazanej przez samorząd. Teren inwestycji w całości położony jest w obrębie uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego między ulicami Parkową, Konwaliową i Chłodną w zachodniej części miasta.
Osiedle będzie składało się z sześciu czterokondygnacyjnych budynków o dwuspadowych dachach zaprojektowanych z uwzględnieniem lokalnych warunków krajobrazowych i charakteru otaczającej zabudowy. Średni metraż powstających mieszkań będzie wynosił blisko 55 mkw., a dominującym typem w strukturze będzie M3. Do każdego mieszkania na parterze przewidziano ogródek.
Czytaj także: Mieszkanie Plus w Katowicach: nad osiedlem na Nowym Nikiszowcu zawisła już wiecha >>>
Inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus ruszy w bezpośrednim sąsiedztwie bloków wybudowanym przez zamojskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W promieniu kilometra znajdują się przychodnie, szkoły, przedszkole i liczne sklepy spożywcze.
Na początku lipca 2019 roku spółka PFR Nieruchomości uruchomiła ankietę dla osób zainteresowanych inwestycją w ramach programu Mieszkanie Plus w Zamościu. Wypełniło ją ponad pół tysiąca osób, co oznacza blisko 6 chętnych na jedno mieszkanie. Wśród pytań były zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności. Jak wynika z analizy ankiet w Zamościu najwięcej, bo blisko 50 proc. badanych, chce zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się prawie 30 proc. ankietowanych. Większość jest zainteresowana najmem z dojściem do własności – taką odpowiedź wskazało 93 proc. osób. Ponadto aż 67 proc. chce wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz. Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (41 proc.) bądź mieszkają u rodziców (45 proc.). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie Plus, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (65 proc.), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (50 proc.). Ankietowani zamieszkują głównie gminę Zamość (74 proc.) i mają przeważanie od 21-40 lat (78 proc. ankietowanych).
Czytaj także: Mieszkanie Plus: na warszawskiej Białołęce może powstać ok. 1,1 tys. lokali >>>
– Myślę, że za dwa lata, nie wiem czy będzie takie piękne słońce i taka piękna pogoda, ale będzie gorąco z innego powodu – wprowadzą się tu rodziny, które czekają dziś na mieszkanie. Wprowadzi się tu 96 rodzin. Te 96 rodzin to 96 szans na rozwój Zamościa, 96 szans na rozwój talentów jakie tkwią w tych rodzinach. Zależy nam na rozwoju Polski Wschodniej. Zależy nam żeby ściągać tu inwestycje i takie programy jak Mieszkanie Plus – podkreślał wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń.
– Stworzyliśmy ramy prawne, stworzyliśmy bank ziemi, nauczyliśmy się współpracować z wykonawcami, deweloperami. Teraz jest czas na wbijanie łopat. Myślę, że tą inwestycją rząd udowadnia, że dobro Polaków i dobro w sercu każdego jest nam bliskie. Ta szansa dla blisko stu rodzin, to dowód, że jesteśmy wiarygodni – zaznaczył wiceminister rozwoju, Robert Nowicki.
– Jako jedni z pierwszych podpisaliśmy umowę, jeszcze z BGK Nieruchomości. Po długim czasie, długim ze względu na procedury, bo chęci były po obu stronach ogromne, udało nam się wszystko dopiąć i wbijamy dziś łopatę. Chcę żebyśmy dalej z takim zapałem pracowali, żeby więcej Mieszkań Plus powstawało w Zamościu – stwierdził prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk.
– To trzecia inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus na Lubelszczyźnie. Pierwszą była Biała Podlaska, gdzie w maju ubiegłego roku wręczyliśmy klucze do 186 mieszkań. Inwestycja jest objęta także programem dopłat do czynszu i korzysta z nich już nich już ponad 15o najemców. Niedawno ruszyliśmy z budową w Świdniku, gdzie powstanie 108 mieszkań. Wszędzie zapotrzebowanie na te mieszkania jest wielkie. Z ankiet przeprowadzonych w Zamościu wynika, że mamy 6 rodzin chętnych na jedno mieszkanie. Dlatego to nie jest nasze ostatnie słowo – mówił prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A., Mirosław Barszcz.
Na terenie województwa lubelskiego może powstać 1,5 tysiąca mieszkań
W ramach filaru inwestycyjnego programu Mieszkanie Plus na terenie województwa lubelskiego może powstać 1,5 tysiąca mieszkań w kilkunastu lokalizacjach.
W ramach programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań, w budowie znajduje się 1687 w ośmiu lokalizacjach – Krakowie, Katowicach, Kępicach, Jarocinie, Dębicy, Świdniku, Mińsku Mazowieckim i Zamościu.