Mieszkanie Plus w Warszawie: sześć pracowni architektonicznych w drugim etapie konkursu na projekt osiedla przy ul. Ratuszowej

Mieszkanie Plus w Warszawie: sześć pracowni architektonicznych w drugim etapie konkursu na projekt osiedla przy ul. Ratuszowej
Fot. stock.adobe.com/franz massard
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sąd Konkursowy wybrał sześć pracowni do udziału w konkursie na projekt osiedla przy ul. Ratuszowej w Warszawie. Do udziału w konkursie zarejestrowały się 93 zespoły projektowe. Laureatów konkursu poznamy w lutym 2020 roku.

Zgodnie z założeniami przy ul. Ratuszowej powstanie osiedle, które pomieści około 500 mieszkań i lokale usługowe w parterach budynków #MieszkaniePlus #Warszawa

Do drugiego etapu konkursu przeszły cztery warszawskie pracownie – Fiszer atelier 41, BBGK Architekci, BDM Architekci, TZA Aleksandra Targońska, krakowskie biuro BE DDJM Architekci i holenderska pracownia MVRDV.

W pierwszym etapie konkursu zarejestrowane pracownie musiały złożyć swoje portfolio, credo i szkic koncepcji na tej podstawie Sąd Konkursowy zakwalifikował uczestników drugiego etapu. Wybrane pracownie przystąpią do przygotowania właściwego projektu konkursowego i będą uczestniczyć w spotkaniach warsztatowych.

Czytaj także: Mieszkanie Plus: na warszawskiej Białołęce może powstać ok. 1,1 tys. lokali >>>

Przejście do kluczowej fazy naszego konkursu

– Wybór sześciu pracowni oznacza przejście do kluczowej fazy naszego konkursu. Wysoka jakość  projektu przy  ul. Ratuszowej ma dla nas kluczowe znaczenie, gdyż  jest to jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus. Bliskość centrum miasta, drugiej linii metra, bogata oferta handlowo-usługowa i sąsiedztwo Parku Praskiego sprawiają, że nasze osiedle będzie wprost wymarzonym miejscem do zamieszkania. Dlatego też cieszy mnie udział renomowanych, doświadczonych i nagradzanych pracowni, które z powodzeniem realizują swoje projekty nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – zaznaczył prezes zarządu spółki PFR Nieruchomości, Mirosław Barszcz.

Czytaj także: Mieszkanie Plus w Warszawie: kto zaprojektuje osiedle na Nowej Pradze?

 

Zgodnie z założeniami przy ul. Ratuszowej powstanie osiedle, które pomieści około 500 mieszkań i lokale usługowe w parterach budynków. Na terenie osiedla przewidziany jest plac zabaw oraz miejsce odpoczynku dla seniorów. Aż 30 procent powierzchni działki pozostanie strefą zieloną.

Na czele składu sędziowskiego stoi Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty będą oceniali także przedstawiciele warszawskiego Ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członkowie SARP, a także reprezentanci  spółki PFR Nieruchomości.

Mieszkanie Plus na Mazowszu to ponad 40 analizowanych lokalizacji

Mieszkanie Plus na Mazowszu to ponad 40 analizowanych lokalizacji o potencjale 27 tys. mieszkań. Pod koniec września ruszyła budowa 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim przy ul. Klonowej.  Z kolei Mieszkanie Plus w samej Warszawie to nie tylko osiedle przy ul. Ratuszowej, ale także  jedna z największych inwestycji w ramach  programu – osiedle Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tys. mieszkań w południowej części stołecznego Ursynowa.

Pod koniec października PFR Nieruchomości poinformowała o zakupie działki u zbiegu ulic Modlińskiej i Płochocińskiej. Wstępna koncepcja przewiduje powstanie tam 12 budynków mieszkalnych oraz jednego budynku usługowego. Planuje się, że osiedle pomieści ponad 1 tys. mieszkań, a jego budowa rozpocznie się w II Q 2022 roku.

1977 mieszkań jest już wybudowanych lub w trakcie budowy

W ramach programu Mieszkanie Plus 1977 mieszkań jest już wybudowanych lub w trakcie budowy. Do końca 2019 r. ruszą kolejne budowy; m.in. w Radomiu i Zamościu. 18 tys. mieszkań w trakcie projektowania architektonicznego (już z zatwierdzonym finansowaniem). Wnioski inwestycyjne zostały już złożone dla kolejnych 25,6 tys. mieszkań, a dla 23,8 tys. prowadzone są analizy.

Źródło: PFR Nieruchomości