Mieszkanie Plus w Toruniu: wniosek o pozwolenie na budowę złożony do Urzędu Miasta
Mieszkanie Plus przy Okólnej, projektowane przez warszawską pracownię S.A.M.I Architekci, to osiem czterokondygnacyjnych budynków. W inwestycji zaplanowano najwięcej mieszkań dwupokojowych, które stanowią ponad połowę wszystkich lokali mieszkalnych (208 mieszkań). Co czwarte zaprojektowane mieszkanie będzie miało trzy pokoje (88), a 8% to kawalerki (24 lokale). 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe.
Osiedle powstanie w zadbanej i spokojnej okolicy, w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy mieszkaniowej, ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż ul. Andersa, chodników i oświetlonych ulic. Na terenie osiedla przewidziano tereny rekreacyjne oraz plac zabaw. W promieniu 500 metrów znajdują się przystanki autobusowe, sklepy, przedszkole, szkoła, centrum kultury, przychodnia lekarska. W odległości 1,3 km znajduje się stacja kolejowa Toruń Kluczyki z której do stacji Toruń Główny jest ok. 1,9 km.
Czytaj także: Mieszkanie Plus: w Świdniku wystartowała budowa 108 lokali >>>
– Połowa mojego życia to inwestycje, w tym inwestycje mieszkaniowe. Kiedy w 2016 roku podpisywałem list intencyjny, jeszcze z BGK Nieruchomości, w sprawie Mieszkania Plus byłem pewien dwóch rzeczy. Po pierwsze, że to jest dobry program, dobry pomysł, że to jest nowa idea, która pozwoli uruchomić system mieszkań najmu dla osób i rodzin, dla których ten najem nie jest łatwy. Po drugie, że nic się nie odbędzie od tak jak pstryknięcie palcami – że potrzeba cierpliwości, solidnej pracy. Mieszkaniówka nie znosi pośpiechu. Mieszkania przygotowuje się dosyć długo, ale buduje się coś co będzie stało 100 lat albo i dłużej. Uważam, że program jest ciekawy, interesujący i podkreślam, że te 320 mieszkań to dopiero pierwszy etap, myślimy już o kolejnych lokalizacjach – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Powstanie 320 mieszkań
– Te 320 mieszkań, nad którymi miasto, PFR Nieruchomości i pracownia S.A.M.I Architekci współpracujemy i realizujemy od kilkunastu już miesięcy wypełniają pewną lukę na rynku mieszkaniowym w Toruniu. Wkład Torunia to nieruchomość o powierzchni 4,2 ha i koncepcja, którą przygotowaliśmy. Ten projekt osiedla ma niesamowite właściwości charakterystyczne dla Torunia. Wszyscy, którzy będą na to patrzeć będą widzieć w tym projekcie Toruń – wskazał wiceprezydent Torunia, Zbigniew Rasielewski.
Czytaj także: Mieszkanie Plus w Katowicach: powstaje Nowy Nikiszowiec >>>
– Jakiś czas temu podejmowaliśmy pierwszą decyzję o uruchomieniu programu Mieszkanie Plus, teraz widać, że ten program się rozkręca, mieszkania są przygotowywane, oddawane. Jest to program, który jest z jednej strony prospołeczny, ponieważ zaspokaja potrzeby, zwłaszcza młodych rodzin, a z drugiej strony jest swoistym kołem zamachowym w polskiej gospodarce. Ten program to dar z nieba nie tylko dla rodzin, ale fachowców pracujących w tym obszarze. Bardzo korzystna jest współpraca z samorządem toruńskim. Tutaj warto rozmawiać, dobrze się rozmawia i pożytek z tego czerpią wszyscy mieszkańcy – mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
– Dzięki programowi Mieszkanie Plus możemy patrzeć, jak miasto się rozwija i możemy stwarzać kolejne przestrzenie, w których ludzie będą się po prostu dobrze czuli. To nie jest tylko i wyłącznie budynek, gdzie ludzie są anonimowi, nam przyświecała idea stworzenia społeczności. Mamy nadzieję, że sprostamy oczekiwaniom wszystkich i ta inwestycja szybko dojdzie do szczęśliwego finału – powiedział przedstawiciel pracowni S.A.M.I Architekci Piotr Kuflewski.
– Dzisiaj został złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Myślimy, że jeszcze w tym roku uzyskamy pozwolenie na budowę, w marcu chcemy ruszyć z budową. Myślę, że budowa zajmie ok. 2 lat. Jestem absolutnie przekonany, że wszystkim mieszkańcom będzie się w tych mieszkaniach po prostu dobrze żyło – podkreślił prezes PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz.
Obok inwestycji w Toruniu, najbardziej zaawansowanym projektem w województwie kujawsko-pomorskim jest inwestycja w Nakle nad Notecią. 4 października 2019 roku w ruszyła ankieta dla zainteresowanych. Ankietę można wypełnić na stronie internetowej inwestora www.nieruchomosci.pfr.pl, a także na stronie Urzędu Miasta i Gminy.
Trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań
W ramach programu Mieszkanie Plus trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.
Jednym z elementów programu Mieszkanie Plus jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.