Mieszkanie Plus w Radomiu: wbito pierwszą łopatę pod budowę 124 mieszkań

Mieszkanie Plus w Radomiu: wbito pierwszą łopatę pod budowę 124 mieszkań
Fot. PFR Nieruchomości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przy ul. Tytoniowej zainaugurowano pierwszą w Radomiu inwestycję w ramach programu Mieszkanie Plus. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest radomska firma Arbud. Planowanym terminem zakończenia inwestycji jest październik 2021 roku.

Planowanym terminem zakończenia inwestycji jest październik 2021 roku #MieszkaniePlus #Radom

Radomskie Mieszkanie Plus przy ul. Tytoniowej to dwa sześciopiętrowe budynki, w których zaprojektowano 124 mieszkania (o łącznym PUM 6800 m kw.). Autorzy projektu – warszawska pracownia EMA Studio – starali się wpisać budynki w istniejący kontekst architektoniczny – po drugiej stronie ulicy znajduje się przedwojenna fabryka Polskiego Monopolu Tytoniowego. Elewacja została utrzymana w jasnej, biało-szarej kolorystyce.

Na 124 zaprojektowanych lokali, większość, bo aż 60% stanowią 3-pokojowe o średniej powierzchni ok. 59 m kw. Jest też 35 mieszkań 2-pokojowych o przeciętnym metrażu 41 m kw. Architekci przewidzieli w projekcie tylko 2 kawalerki o powierzchni 27 m kw. Mieszkań 4-pokojowych będzie 12, a ich średni metraż wyniesie blisko 72 m kw.

Czytaj także: Mieszkanie Plus: gigantyczne zainteresowanie programem w Radomiu >>>

Teren, na którym ruszy budowa został wskazany przez radomski samorząd. W odległości 450 metrów od działki przy ul. Tytoniowej znajduje się żłobek i przychodnia zdrowia. W promieniu 1 km są przedszkole i szkoła podstawowa, a do oddalonego o nieco ponad kilometr radomskiego Rynku można dojść pieszo w ciągu kilkunastu minut.

24 września 2019 roku  spółka PFR Nieruchomości uruchomiła ankietę dla osób zainteresowanych inwestycją w ramach programu Mieszkanie Plus w Radomiu. W ciągu miesiąca wypełniono 2403 ankiety, a to oznacza 20 zainteresowanych na jedno mieszkanie. Ankietowani odpowiadali na ponad 20 pytań – zarówno tych dotyczących metrażu, struktury i standardu wykończenia preferowanego lokalu, jak i obecnej sytuacji mieszkaniowej, rodzinnej i materialnej. Przeważająca większość respondentów, bo blisko 75 procent, to mieszkańcy Radomia i rozliczający PIT w tym mieście, co deklaruje ponad 80 procent. Aż 80 procent to ludzie młodzi pomiędzy 21 a 40 rokiem życia. Niemal połowa dzieli mieszkanie z rodziną lub rodzicami, a 38 procent wynajmuje je na rynku komercyjnym.

Czytaj także: Mieszkanie Plus w Radomiu: rusza ankieta dla zainteresowanych programem >>>

– Jesteśmy świadkami chwili, która pokazuje, że Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest realnym planem. Dzisiejszy element, program Mieszkanie Plus, to szerszy plan, dla tych miast, które mogą stać się ważnym elementem życia gospodarczego tego regionu. Dwa budynki, które tu powstaną są ważne nie tylko dla tkanki miejskiej i dla ludzi, którzy będą mogli tu zamieszkać i pracować w Radomiu zasilając lokalna gospodarkę – mówił wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

– To inwestycja bardzo wyczekiwana. Mieszkanie to najważniejszy element życia każdej rodziny, zwłaszcza młodej, która chce pewnie patrzeć w przyszłość. W październiku 2021 – spotkamy się tu i wręczymy klucze 124 rodzinom – podkreślił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

– Liczymy na to ze współpraca nawiązana z miastem będzie kontynuowana i powstaną kolejne mieszkania. Mieszkań w Polsce brakuje, a ponad 2 tys. osób,  które wypełniły ankiety pokazują jak duży jest głód mieszkaniowy w Radomiu – zaznaczył poseł Marek Suski.

– Dziś trudno sobie wyobrazić życie bez własnego kąta. Nie każdy może sobie pozwolić na kredyt mieszkaniowy i program Mieszkanie Plus wychodzi naprzeciw tym trudnościom – przekonywał wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

– Mieszkanie Plus to element realizacji projektu Radom dla Młodych. Zrealizowaliśmy już m.in. żłobki, przedszkola. Kolejny raz okazało się ze Radom jest liderem jeśli chodzi o realizację programów rządowych. Mamy na uwadze to, że młodzi radomianie potrzebują mieszkań i dlatego jesteśmy gotowi zgłaszać kolejne lokalizacje na potrzeby programu Mieszkanie Plus, bo wiemy że te 124 mieszkania to kropla w morzu potrzeb. Zrobimy wszystko, by powstało ich jak najwięcej  – podkreślił prezydent Radomia Radosław Witkowski.

– Po raz kolejny widać ze mieszkania to temat, który łączy wszystkie opcje polityczne. Wiemy, że największe zainteresowanie tą inwestycją jest ze strony młodych rodzin – blisko 70 proc. ankiet wypełnili właśnie oni. To pokazuje, że strategia miasta  i nasza inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus idealnie do siebie pasują – mówił prezes spółki PFR Nieruchomości, Mirosław Barszcz.

W ramach programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań

Radom jest drugą gminą w województwie mazowieckim, w której rozpoczyna się budowa mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. 26 września 2019 r. ruszyła budowa 138 Mieszkań Plus w Mińsku Mazowieckim. W całym województwie mazowieckim spółka PFR Nieruchomości analizuje ponad 50 lokalizacji – wśród nich znajdują się działki w Sochaczewie, Nadarzynie, Kobyłce i Warszawie. W stolicy planuje się budowę m.in. osiedla Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tysiące nowoczesnych mieszkań. Pracownie AMC Andrzej M. Chołdzyński i 22 Architekci opracowały koncepcję architektoniczną i urbanistyczną. Trwa także konkurs na projekt Mieszkania Plus przy ul. Ratuszowej w Warszawie. Do udziału w nim zgłosiło się niemal sto pracowni architektonicznych. Laureata poznamy na początku lutego 2020 roku.

W ramach programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań, w budowie znajduje się 1811 w dziewięciu lokalizacjach – Krakowie, Katowicach, Kępicach, Jarocinie, Dębicy, Świdniku, Mińsku Mazowieckim, Zamościu i Radomiu.

 

Źródło: PFR Nieruchomości