Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią: na jeden lokal czterech chętnych

Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią: na jeden lokal czterech chętnych
Fot. stock.adobe.com/Fabio Balbi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przez nieco ponad miesiąc wszyscy zainteresowani mieszkaniami w ramach programu Mieszkanie Plus mogli wypełnić ankietę dot. inwestycji. Ankiety wypełniło blisko 800 osób, a to oznacza, że chętnych na Mieszkanie Plus jest 4 razy więcej niż mieszkań. Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to przełom III i IV kwartału 2020 roku.

Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to przełom III i IV kwartału 2020 r. #MieszkaniePlus @Grupa_PFR

Celem uruchomionej ankiety było zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią. Wśród pytań znalazły się m.in. te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, czy obecnej sytuacji mieszkaniowej ankietowanych.

Jak wynika z analizy ankiet najwięcej, bo blisko 50 proc. badanych, chciałoby zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się 32 proc. ankietowanych. Ponadto aż 65 proc. wybrałoby mieszkanie wykończone pod klucz. Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (39 proc.) bądź mieszkają u rodziców (45 proc.). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie Plus, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (62 proc.), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (41 proc.).

Ankietowani zamieszkują głównie gminę Nakło nad Notecią (70 proc.) i mają przeważanie od 21-40 lat (79 proc.).

Czytaj także: Mieszkanie Plus: gigantyczne zainteresowanie programem w Radomiu >>>

– Nakło nad Notecią jest przykładem odważanego samorządu, który potrafi wykorzystywać szanse na rozwój i chce współpracować. Po liczbie zebranych ankiet widzimy, że Mieszkania Plus w Nakle są potrzebne. Jestem jednak przekonany, że to nie jedyna gmina w tym województwie, w której program Mieszkanie Plus może być realizowany z powodzeniem. Chciałbym, żeby Nakło było wzorem do naśladowania – inwestycje ze spółką PFR Nieruchomości przekładają się na poprawę jakości życia mieszkańców, dlatego zwracam się do gmin i miast, aby zgłaszały się do nas i razem z nami tworzyły lepszą przyszłość lokalnych społeczności – zaznaczył Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości S.A.

Powstanie 190 mieszkań

Inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią będzie realizowana na działce w rejonie ulicy Mroteckiej. Zgodnie z przygotowaną koncepcją, wybudowane zostaną cztery pięciokondygnacyjne bloki, w których powstanie 190 mieszkań o średniej powierzchni 51 mkw. Inwestycję zaprojektuje pracownia architektoniczna Atelier Tektura Barbara Kozielewska, laureat jednego z konkursów architektoniczno-urbanistycznych organizowanych przez PFR Nieruchomości S.A.

Czytaj także: Mieszkanie Plus: na warszawskiej Białołęce może powstać ok. 1,1 tys. lokali >>>

– Z przeprowadzonej ankiety wynika, że zainteresowanie programem Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią jest bardzo duże. Jesteśmy otwarci na potrzeby mieszkańców naszej gminy, dlatego w pierwszej kolejności została przeprowadzona ankieta, która miała na celu wskazać, zapotrzebowanie mieszkańców w ramach programu Mieszkanie Plus, poznać oczekiwania w tymże zakresie. Proces ankietowania został zakończony sukcesem, co daje nam pierwsze namacalne efekty o wielkości zainteresowania Mieszkaniem Plus. Dzięki temu mamy odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Zebrane informacje pozwolą nam na opracowanie jak najlepszej koncepcji dalszego wdrażania programu i planowania kolejnych etapów przedsięwzięcia – mówił burmistrz Nakła nad Notecią Sławomir Napierała.

Obok inwestycji w Nakle nad Notecią, najbardziej zaawansowanym projektem w województwie kujawsko-pomorskim jest Toruń. 320 Mieszkań Plus przy ul. Okólnej w Toruniu ma już pozwolenie na budowę. Zakładany termin rozpoczęcia inwestycji to I kwartał 2020 roku.

1977 mieszkań jest już wybudowanych lub w trakcie budowy w ramach programu

W ramach programu Mieszkanie Plus 1977 mieszkań jest już wybudowanych lub w trakcie budowy. Do końca 2019 r. ruszą kolejne budowy; m.in. w Radomiu i Zamościu. 18 tys. mieszkań w trakcie projektowania architektonicznego (już z zatwierdzonym finansowaniem). Wnioski inwestycyjne zostały już złożone dla kolejnych 25,6 tys. mieszkań, a dla 23,8 tys. prowadzone są analizy.

Źródło: PFR Nieruchomości