Mieszkanie Plus w Katowicach: nad osiedlem na Nowym Nikiszowcu zawisła już wiecha

Mieszkanie Plus w Katowicach: nad osiedlem na Nowym Nikiszowcu zawisła już wiecha
Fot. stock.adobe.com/rudzis
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 600 dni po rozpoczęciu budowy 513 Mieszkań Plus w Katowicach nad osiedlem zawisła wiecha. Do końca roku na wszystkich trzech kwartałach osiedla zostanie osiągnięty stan surowy. Pierwsi najemcy wprowadzą się na osiedle Nowy Nikiszowiec w III kwartale 2020 roku.

Pierwsi najemcy wprowadzą się na osiedle Nowy Nikiszowiec w III kwartale 2020 roku #MieszkaniePlus #Katowice #PFRNieruchomosci

Katowicki Nikiszowiec to jedna z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych dzielnic w Polsce. Dziś, niespełna dwa kilometry od postawionego na początku XX wieku Starego Nikiszowca, trwa nowa budowa. Przy ul. Górniczego Dorobku powstaje Nowy Nikiszowiec – czyli katowickie Mieszkanie Plus.

Osiedle składa się z trzech kwartałów. Na pierwszym z nich zakończono już roboty murowe i dekarskie, trwają prace związane z montażem okien oraz balustrad. Na drugim rozpoczął się montaż stolarki okiennej oraz roboty dekarskie, a na trzecim zakończono roboty żelbetowe i   rozpoczęto prace dekarskie.

Czytaj także: Mieszkanie Plus w Katowicach: powstaje Nowy Nikiszowiec >>>

Powstanie ponad pół tysiąca mieszkań

Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest firma IDS – BUD S.A., zaś projekt inwestycji został wyłoniony w konkursie architektonicznym i przygotowała go warszawska pracownia 22Architekci.  Zakłada on powstanie na tym terenie ponad pół tysiąca nowoczesnych, komfortowych i funkcjonalnych mieszkań. Osiedle nawiązuje swoim wyglądem do zabytkowej zabudowy katowickiego Nikiszowca. Architekci zaproponowali nie tylko charakterystyczny ceglasty kolor elewacji, ale także rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami.

– Katowice są kolebką programu Mieszkanie Plus – to tu w sąsiedztwie katowickiego  Nikiszowca, trzy lata temu, przedstawiliśmy założenia tego ambitnego programu mieszkaniowego. Dziś stoimy już na największym osiedlu w ramach programu Mieszkanie Plus, którego budowa już trwa. W przyszłym roku wprowadzi się tu 513 rodzin – mówił minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Czytaj także: Mieszkanie Plus: PFR Nieruchomości kupił działkę we Wrocławiu, powstanie nowe osiedle >>>

– Mieszkanie Plus doskonale wpisuje się w realizowany od 2017 roku Program dla Śląska. Obok działań na rzecz wspierania innowacyjności tego regionu, poprawy jakości środowiska przyrodniczego, modernizacji infrastruktury transportowej oraz zwiększenia aktywności zawodowej mieszkańców województwa, nie zapominamy o rzeczy kluczowej – mieszkaniach. Jestem przekonany, że powstające tu osiedle poprawi jakość życia kilkuset śląskich rodzin – powiedział wojewoda śląski Janusz Wieczorek.

 Katowice przyciągają nowych mieszkańców

– Katowice przyciągają nowych mieszkańców wysoką jakością życia i atrakcyjnymi miejscami pracy. Uzupełnieniem tego musi być dobra oferta mieszkaniowa. Mieszkanie Plus to rozwiązanie atrakcyjne dla obecnych i przyszłych mieszkańców naszego miasta. Jednocześnie program będzie impulsem dla osób, które już wybrały Katowice jako miejsce pracy – by tutaj także zamieszkały, założyły rodziny, wychowywały dzieci – podkreślił prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Mieszkanie Plus to kolejny wymiar realizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego misji wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego. Inwestujemy w ludzi, bo bez nich nasza gospodarka nie ma szans na rozwój.  Ponad 500 mieszkań na tym osiedlu to ponad 500 inwestycji w rodziny, które dzięki Mieszkaniu Plus znajdą tu swoje miejsce na ziemi – zaznaczył wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Włodzimierz Kocon.

– Pół tysiąca mieszkań przy ul. Górniczego Dorobku to dla PFR Nieruchomości projekt szczególny. Po pierwsze ze względu na znakomitą współpracę z katowickim samorządem. Z budową Nowego Nikiszowca ruszyliśmy nieco ponad rok po uruchomieniu programu, biorąc pod uwagę dużą skalę i rozmach tej inwestycji bez doskonałej relacji z władzami miasta na pewno by się to nie udało. Po drugie architektura tego osiedla idealnie wpisuje się w charakter dzielnicy od skali urbanistycznej aż po sam detal. Katowickie Mieszkanie Plus to również szacunek dla architektonicznego dziedzictwa miasta – wskazał prezes PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz.

W województwie śląskim PFR Nieruchomości S.A. analizuje 34 projekty na ponad 9 tysięcy mieszkań. W samych Katowicach poza trwającą budową osiedla Nowy Nikiszowiec, w projektowaniu jest 512 mieszkań przy ul. Korczaka i 8 lokalizacji na różnych etapach analiz,  które mogą przynieść ponad 5 tysięcy mieszkań.

1977 mieszkań jest już wybudowanych lub w trakcie budowy w ramach programu Mieszkanie Plus

W ramach programu Mieszkanie Plus 1977 mieszkań jest już wybudowanych lub w trakcie budowy. Do końca 2019 r. ruszą kolejne budowy; m.in. w Radomiu i Zamościu. 18 tys. mieszkań w trakcie projektowania architektonicznego (już z zatwierdzonym finansowaniem). Wnioski inwestycyjne zostały już złożone dla kolejnych 25,6 tys. mieszkań, a dla 23,8 tys. prowadzone są analizy.

Źródło: PFR Nieruchomości