Mieszkanie Plus: polscy naukowcy zaprojektują modelowy dom jednorodzinny
Do udziału w konkursie zostały zaproszone uczelnie techniczne i instytuty naukowe, działające przy ośrodkach akademickich, które zajmują się działalnością projektową. Przed uczestnikami postawiono zadanie zaprojektowania modelowego, przyjaznego do życia domu jednorodzinnego w czterech kategoriach: (i) dom szeregowy, (ii) dom bliźniaczy, (iii) dom wolnostojący, (iv) dom wolnostojący w gminach wiejskich.
Minister Gowin: potrzebujemy nowatorskich rozwiązań
– Inicjatywa podjęta przez BGK Nieruchomości jest kolejnym impulsem do budowania pomostu pomiędzy światem nauki i biznesu. Innowacyjne państwo można budować jedynie w oparciu o ścisłą współpracę tych dwóch środowisk i sprawnym transferze wiedzy w kluczowych dziedzinach gospodarki – podkreślił Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Potrzebujemy nowatorskich rozwiązań, zwłaszcza w zakresie tak bliskim każdemu człowiekowi jakim jest funkcjonalny i wygodny dom dla rodziny. Wierzę, że temat zaproponowany w tym konkursie będzie bodźcem dla ośrodków naukowych w całym kraju, do przestawienia się na innowacyjne tory.
Projektowane w ramach konkursu domy jednorodzinne mają być dostosowane do potrzeb rodziny w modelu 2+3. Zaproponowane koncepcje powinny charakteryzować nie tylko oryginalnością i atrakcyjnością rozwiązań architektonicznych, ale także elastycznością przestrzeni, która będzie dostosowywać się do zmieniających się w czasie potrzeb.
Grzegorz Muszyński: w Polsce można budować estetyczniej, efektywniej i ekonomiczniej
– Wierzymy, że w Polsce można budować estetyczniej, efektywniej i ekonomiczniej. Dlatego kontynuujemy nasz dialog z polskimi uczelniami, bo jesteśmy przekonani, że w ich murach drzemie ogromny potencjał innowacyjności, którego krajowy rynek mieszkaniowy tak bardzo potrzebuje – zaznaczał Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości. – Do udziału w konkursie zapraszamy naukowców, którzy zechcą kreatywnie podejść do projektowania. Nagrodzimy rozwiązania innowacyjne zarówno w zakresie funkcjonalności przestrzeni, trwałości, energooszczędności, ale także dające możliwość szybkiej realizacji prac budowlanych.
Uczestnicy konkursu, których prace zostaną uznane za najlepsze otrzymają zaproszenie do udziału w postępowaniu z wolnej ręki na wykonanie prototypu domu na działce wybranej przez BGK Nieruchomości. Przedsięwzięcie ma na celu poszerzenie oferty programu Mieszkanie Plus dla małych i średnich gmin, w których dominuje budownictwo jednorodzinne. Regulamin konkursu jest dostępny poprzez platformę internetową www.bgkn.pl. Rejestracja zgłoszeń zakończy się 9 marca br., a 14 maja poznamy zwycięzców konkursu.
Źródło: Informacja prasowa BGK Nieruchomości