Mieszkanie Plus: niemal sto zespołów chce zaprojektować osiedle przy Ratuszowej w Warszawie
Organizowany przez spółkę PFR Nieruchomości konkurs ma charakter otwarty i dwuetapowy. Pracownie, które zarejestrowały swój udział w konkursie mają czas do 5 listopada, by przesłać m.in. swoje portfolio i szkic koncepcji. Spośród zakwalifikowanych Sąd Konkursowy wybierze od czterech do sześciu zespołów. 13 listopada zostanie ogłoszona lista uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu. Na czele składu sędziowskiego stanie Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty będą oceniali także przedstawiciele warszawskiego Ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członkowie SARP, a także reprezentanci spółki PFR Nieruchomości. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej https://nieruchomosci.pfr.pl/konkursy/.
Czytaj także: Mieszkanie Plus: na warszawskiej Białołęce może powstać ok. 1,1 tys. lokali >>>
– To co dla mnie jest największą wartością konkursów organizowanych przez PFR Nieruchomości to dialog. Walor twórczej dyskusji pozwala wypracować rozwiązania, które będą najpełniejszą i najlepszą odpowiedzią na potrzeby rozwoju danego miejsca. W drugim etapie tego konkursu odbędą się warsztaty z poszczególnymi uczestnikami. Z kolei po złożeniu prac konkursowych możliwa jest ich prezentacja Sądowi Konkursowemu oraz dyskusja na ich temat w gronie architektów, ale także osób odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i kształtowanie miasta – podkreśla prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz.
Zgodnie z założeniami przy ul. Ratuszowej powstanie osiedle, które pomieści około 500 mieszkań i lokale usługowe w parterach budynków. Na terenie osiedla przewidziany jest plac zabaw oraz miejsce odpoczynku dla seniorów. Aż 30 procent powierzchni działki pozostanie strefą zieloną.
Ponad 40 analizowanych lokalizacji o potencjale 27 tys. mieszkań na Mazowszu
Mieszkanie Plus na Mazowszu to ponad 40 analizowanych lokalizacji o potencjale 27 tys. mieszkań. Pod koniec września ruszyła budowa 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim przy ul. Klonowej. Z kolei Mieszkanie Plus w samej Warszawie to nie tylko osiedle przy ul. Ratuszowej, ale także jedna z największych inwestycji w ramach programu – osiedle Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tys. mieszkań w południowej części stołecznego Ursynowa.
Pod koniec października PFR Nieruchomości poinformowała o zakupie działki u zbiegu ulic Modlińskiej i Płochocińskiej. Wstępna koncepcja przewiduje powstanie tam 12 budynków mieszkalnych oraz jednego budynku usługowego. Planuje się, że osiedle pomieści ponad 1 tys. mieszkań, a jego budowa rozpocznie się w II Q 2022 roku.
Projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus
W ramach programu Mieszkanie Plus trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.
Jednym z elementów programu Mieszkanie Plus jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.