Miesięczny Indeks Koniunktury, mierzący nastroje gospodarcze firm, lipcu w górę

Miesięczny Indeks Koniunktury, mierzący nastroje gospodarcze firm,  lipcu w górę
Fot. stock.adobe.com/Es sarawuth
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, wzrósł w lipcu o 4,2 pkt. do poziomu 107,0 pkt. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego.

„Oznacza to poprawę koniunktury względem poprzedniego miesiąca oraz wskazuje na przewagę pozytywnych nastrojów przedsiębiorców nad negatywnymi. To drugi – od początku roku – odczyt MIK powyżej poziomu neutralnego. Od czerwca większość przedsiębiorców ocenia koniunkturę w polskiej gospodarce jako pozytywną, co bezpośrednio wynika z możliwości funkcjonowania w gospodarce bez ścisłych restrykcji” – napisano.

Pozytywna zmiana w mocach produkcyjnych przedsiębiorstw, zatrudnieniu i inwestycjach

Autorzy badania podają, że o wyższym wyniku MIK w siódmym odczycie w największym stopniu zadecydowała pozytywna zmiana w mocach produkcyjnych przedsiębiorstw (+8,9 pkt.), w zatrudnieniu (+5 pkt.) oraz wzrost inwestycji (+6,7 pkt.).

W raporcie napisano, że od dwóch miesięcy przedstawiciele wszystkich badanych branż oceniają koniunkturę w przeważającej mierze pozytywnie.

Szczególny wzrost indeksu odnotowały firmy usługowe

Autorzy raportu piszą, że szczególny wzrost indeksu – do poziomu 118,9 pkt. – odnotowały w ostatnim pomiarze w firmy usługowe (+ 16,8 pkt. mdm), dla których obecnie poziom MIK jest najwyższy i zbliżony do poziomu w firmach produkcyjnych (118,1 pkt.). Wzrost wskaźnika odnotowały również firmy budowlane (+2,6 pkt.) oraz sektora TSL (+1,2 pkt.), natomiast spadek – firmy handlowe (-2,4 pkt.).

Z raportu wynika, że wyniki indeksu diagnostycznego i prognostycznego wskazują, że obecna koniunktura jest postrzegana nieznacznie poniżej poziomu neutralnego, a przyszła – znacznie powyżej.

Źródło: PAP BIZNES