„Miesięcznik Finansowy BANK” – sierpień 2019
Warto przeczytać:
Jakie perspektywy dla polskiej gospodarki?”Skutecznie nadrabiamy zaległości”
Patrząc na wyniki polskiej gospodarki, mamy powody do zadowolenia – wzrost gospodarczy pozostaje silny i zrównoważony. Pojawiają się jednak pierwsze sygnały spowolnienia krajowej koniunktury, a do tego rośnie ryzyko wolniejszego wzrostu PKB za granicą, szczególnie w Niemczech. Jak to wszystko przekłada się na inflację i czy szybszy wzrost cen jest obecnie powodem do zmartwień?
Pogoda dla prosumentów
Pięć lat temu fotowoltaika była wielką nieobecną w polskim miksie energetycznym. Obecnie elektrownie słoneczne dysponują łączną mocą na poziomie około 700 MW, a liczba oddawanych do użytku źródeł energii rośnie skokowo. Potencjał fotowoltaiki dostrzega sektor finansowy, na czele z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który na kredytowanie małych i średnich farm słonecznych w Polsce do roku 2022 przeznaczył łącznie 450 mln zł.
Płatności Zbliżeniowe: Z PIN-em czy bez?
Korzystający z płatności zbliżeniowych doceniali ich wygodę, ale i obawiali się tych bez autoryzacji kodem PIN. W sprzedaży pojawiły się nawet specjalne etui mające blokować możliwość odczytania danych karty. W różnych krajach różne są też limity wysokości płatności, których nie potrzeba dodatkowo potwierdzać.
A na zakupach – kartą w smartfon…
Producenci sprzętu elektronicznego, banki i operatorzy kart płatniczych zapowiedzieli kolejną rewolucję w transakcjach bezgotówkowych. Tym razem planują ułatwić życie sprzedawcom, umożliwiając im przyjmowanie płatności… bez terminali płatniczych. Urządzenie ma być zastąpione przez smartfon, a pierwsze testy i badania opinii sugerują, że projekt ma szansę na społeczną akceptację. Czy zatem kolejna nowość technologiczna zagości za chwilę w osiedlowych sklepikach i na bazarach?
Libra – pierwsza z poważnym wsparciem?
Mija dekada od pojawienia się bitcoina, pierwszej kryptowaluty wykorzystującej silną kryptografię do zabezpieczenia transakcji, kontrolowania i tworzenia nowych jednostek i weryfikacji transferów. Do dziś powstało już ponad 4000 altcoinów, czyli alternatywnych wariantów bitcoina i innych kryptowalut. Pomimo wielu zastrzeżeń i problemów z nimi związanych stały się trwałym elementem światowego systemu finansowego. Działające na wielu rynkach korporacje kusi możliwość wprowadzenia własnej kryptowaluty, chociażby takiej jak libra, zapowiedziana niedawno przez Facebook.
W oczekiwaniu na wyrok unijnego trybunału
Kontrowersyjna propozycja utworzenia funduszu konwersji kredytów frankowych nie znalazła się ostatecznie w uchwalonej w lipcu br. nowelizacji ustawy o wsparciu dla kredytobiorców hipotecznych. Uwaga bankowców i frankowiczów koncentruje się jednak na spodziewanej w najbliższych miesiącach odpowiedzi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na pytania prawne, skierowane przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
Aby srebrna gospodarka stała się złotą
Jeżeli bank jest w stanie oferować dobre usługi i produkty przyjazne seniorom – to jest w stanie oferować wspaniałe usługi i produkty wszystkim konsumentom
Operator Chmury Krajowej osiągnął logistyczną zdolność do świadczenia usług chmurowych przy wykorzystaniu własnej infrastruktury i czyni to dla pierwszego klienta – PKO Banku Polskiego. Współpraca przybliża do realizacji jednego z celów, jakie PKO BP postawił sobie, inicjując powstanie spółki chmurowej – zwiększenia elastyczności zasobów informatycznych.
Większość Polaków ma do Mazur stosunek emocjonalny, osobisty bardzo. Region to wyjątkowy, o wyjątkowych walorach krajobrazowych, choć historycznie nie-polski, kiedyś wręcz głęboko obcy, bo przecież to Prusy Wschodnie… Przez jakiś czas po Hołdzie Pruskim (1525) podlegał Polsce, zawsze jednak były jakieś „ale”, bo język, religia, a potem polityka. Teraz istotne jest to, że trzecie już w praktyce pokolenie polskich osadników zaczyna traktować to miejsce jako swoją małą ojczyznę, a nie sypialnię. Docenia jej walory, również jako doskonałego miejsca do prowadzenia działalności biznesowej, bardzo często związanej z wypoczynkiem i turystyką.
Zapraszamy do lektury!
Redakcja
„Miesięcznika Finansowego BANK”
***
Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz e-Kiosk).
Prenumerata: www.alebank.pl/Prenumerata
#MiesięcznikBANK
#NajbliżejBANKowości