Międzynarodowe korporacje nie unikną opodatkowania, OECD ogłosiła zasady międzynarodowej reformy podatkowej
Modelowe zasady podane przez OECD przewidują podatek wyrównawczy, który ma być stosowany od zysków w dowolnej jurysdykcji, gdy efektywna stawka podatkowa, obowiązująca w tej jurysdykcji, jest niższa niż minimalna stawka wynosząca 15%.
Globalna minimalna stawka podatkowa będzie miała zastosowanie do korporacji o przychodach powyżej 750 mln euro. Szacuje się, że dzięki nowym przepisom rządy uzyskają dodatkowo około 150 mld euro dochodów podatkowych.
Minimalny podatek nie ma zastosowania do jednostek rządowych, organizacji międzynarodowych, organizacji non-profit, funduszy emerytalnych, inwestycyjnych i funduszy nieruchomości.
W zdigitalizowanym świecie korporacje wielonarodowe są w stanie łatwo przenosić dużą część zysków do jurysdykcji o niskich podatkach
Umowa dotycząca minimalnego podatku została uzgodniona 8 października 2021 roku przez 136 krajów i jurysdykcji podatkowych, reprezentujących ponad 90 procent światowego PKB. Pierwszy z dwóch tak zwanych filarów tej umowy dotyczy realokacji zysków do opodatkowania w miejscach, w których działają korporacje międzynarodowe, drugi podatku minimalnego.
Zmiany od 2023 roku
Rozmowy dotyczące międzynarodowych przepisów podatkowych rozpoczęły się kilka lat temu. Pilna potrzeba naprawy finansów publicznych, zdewastowanych przez pandemię przyspieszyła porozumienie.
Tax Justice Network – koalicji naukowców i działaczy gospodarczych walczących z unikaniem opodatkowania szacuje, że 420 miliardów dolarów dochodów podatkowych jest rocznie traconych na rzecz rajów podatkowych.
Połowa międzynarodowych korporacji, których dotkną nowe przepisy ma siedziby w Stanach Zjednoczonych
W zdigitalizowanym świecie korporacje wielonarodowe są w stanie łatwo przenosić dużą część zysków do jurysdykcji o niskich podatkach. Korporacje tworzą na przykład „spółki celowe”, które działają jak holdingi w jurysdykcjach o niskich podatkach, a spółki od nich zależne, prowadzą działalność w krajach, gdzie podatki są wysokie. „Spółki celowe” otrzymują dywidendy od spółek zależnych.
Umowa podatkowa wejdzie w życie w 2023 r., ale wcześniej krajowe przepisy podatkowe będą musiały zostać dostosowane do zawartego porozumienia.
Czy USA pogodzą się z reformą podatkową?
Umowa została uznana w wielu krajach za przełom, który ograniczy możliwość uchylanie się przez korporacje od płacenia podatków i zatrzyma wyścig między rządami o oferowanie coraz niższych stawek.
Jednak wciąż pojawiają się wątpliwości, czy nowe przepisy zostaną kiedykolwiek w pełni przyjęte. Kluczową sprawą jest stanowisko Stanów Zjednoczonych.
Połowa międzynarodowych korporacji, których dotkną nowe przepisy ma siedziby w Stanach Zjednoczonych.
Senator Joe Manchin, który jest Demokratą, ale często głosuje inaczej niż jego partia zapowiedział, że zagłosuje przeciwko pakietowi.
Amerykańscy kongresmeni mają zastrzeżenie przede wszystkim do filaru pierwszego umowy. Natomiast minimalny podatek ma poparcie polityków obu partii.