Mieczysław Groszek: osiągnęliśmy istotny postęp

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

141008.groszek.02.400xWypowiedź dla aleBank.pl: Mieczysław Groszek - Wiceprezes Związku Banków Polskich

Mieczysław Groszek: – Bardzo ważny wskaźnik, bo od niego zaczynają się wszystkie inne funkcjonalności bankowości elektronicznej – liczba otwartych rachunków e-bankingu – wzrosła w ostatnim roku o 10 procent. Mamy już ponad 23 mln rachunków, do których jest dostęp przez internet. To stanowi ponad 60 proc. wszystkich rachunków bankowych – jest ich 32 mln.

Drugim elementem jest dostęp i korzystanie z bankowości elektronicznej przez małe i średnie przedsiębiorstwa – wzrost jest prawie o 10 proc. Gdybyśmy porównali statystycznie ile jest małych i średnich przedsiębiorstw to jest ich 1 mln 800 tys., a kont otwartych jest 2 mln 100 tys. Można z uproszczeniem przyjąć, że każde małe i średnie przedsiębiorstwo korzysta już z bankowości elektronicznej. Ma to bardzo istotny wpływ nie tylko na cywilizowanie biznesu, ale przede wszystkim na większą dyscyplinę płatności, szczególnie na szybsze otrzymywanie i regulowanie należności i kosztów.

Kolejną pozytywną informacją jest liczba kart zbliżeniowych, które są używane przez posiadaczy. Ich liczba w ostatnim roku wzrosła bardzo znacznie – o 32 proc., a udział ich w ogólnie funkcjonujących kartach płatniczych – zarówno kredytowych jak i debetowych – wzrósł do 60 proc. Jest to funkcjonalność bardzo nowa. Jeszcze dwa, trzy lata temu wielu użytkowników kart tego nie znało. Dziś z tego korzystają i oprócz dumy, że jesteśmy rynkiem innowacyjnym, są z tym związane także użyteczności, funkcjonalności, których nie było wcześniej. Dzięki kartom zbliżeniowym zniknęła dolna granica płacenia gotówką. Słynne napisy w sklepach: „płatności kartą przyjmujemy powyżej 20 zł” zniknęły dzięki kartom zbliżeniowym. Wokół nich jeszcze rok temu było trochę pytań o bezpieczeństwo. I w sensie technologicznym i regulacyjnym system bankowy te niepokoje rozwiał. Także przez pewne eksperymenty – tzw. skanowanie sygnału z karty, które okazało się być niemożliwe – udowodniliśmy to. Także jeśli są niepokoje wśród klientów to trzeba je uspokajać. Sektor bankowy od 1 października ubiegłego roku wprowadził specjalną regulację na temat kart zbliżeniowych, która dostarczyła więcej informacji, pewności, że są one bezpieczne.

Bardzo dynamicznie w ostatnim okresie wzrosłą liczba płatności natychmiastowych. Są to płatności wykonywane przez banki za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej. Od jakiegoś czasu mamy regulację i praktykę taką, że płatności wysłane z banku do klienta powinny być realizowane w ciągu jednego dnia. Już w tym zakresie byliśmy innowacyjni, odróżniając się pozytywnie od większości krajów Europy, a od pewnego czasu istnieją płatności natychmiastowe realizowane w ciągu 15 sekund. Ich liczba dynamicznie rośnie.

aleBank.pl

Zobacz rozmowę w wersji wideo: „Mieczysław Groszek: Osiągnęliśmy istotny postęp”