Microsoft uczy kodowania od podstaw

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

microsoft.02.400x251Od 11 października we wszystkich państwach UE oraz Norwegii i Turcji trwa Europejski Tydzień Kodowania (ETK). To seria ponad 1500 imprez, które mają na celu przybliżenie umiejętności kodowania szerokiej grupie odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych.

W ramach tego 7-dniowego wydarzenia Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej, zainaugurowała dziś Europejską Inicjatywę Kodowania – platformę, której zadaniem będzie promowanie nauczania kodowania i nabywania tych umiejętności, a także urzeczywistnienie wizji wielkiej koalicji na rzecz miejsc pracy w sektorze cyfrowym. Platforma została powołana do życia z inicjatywy firmy Microsoft oraz European Schoolnet (sieć 31 europejskich ministerstw edukacji), na wniosek Komisji Europejskiej. Przedsięwzięcie będzie realizowane w oparciu o współpracę partnerów z branży technologicznej, takich jak Microsoft, Facebook, Rovio, Liberty Global oraz SAP. Strona platformy – www.eu.code.org – będzie dostępna w co najmniej sześciu językach (angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, polskim i holenderskim) w grudniu tego roku.

Europejska Inicjatywa Kodowania to niejedyne wydarzenie ETK, w którym firma z Redmond odegra ważną rolę. Już jutro w brukselskim Microsoft Innovation Centre firma ogłosi zwycięzców nowego konkursu Kodu Kup, w którym swoje pierwsze kroki w kodowaniu stawiają 6-16-latkowie. Głównym celem zawodów jest zachęcanie dzieci do tworzenia własnych gier za pomocą narzędzi Kodu Games Lab. W finale tego półrocznego konkursu zmierzy się 8 zwycięskich drużyn narodowych – z Portugalii, Finlandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgi, Grecji, Estonii i Litwy.

Źródło: Microsoft