Microsoft odsłania przyszłość Windows

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

microsoft.02.400x251Pierwsze spojrzenie na Windows 10, podkreślenie zaawansowanych funkcji dla przedsiębiorstw i otwarta współpraca z użytkownikami.

Firma Microsoft zaprezentowała kolejną wersję systemu operacyjnego Windows we wczesnej wersji Technical Preview, która będzie udostępniona do pobrania 1 października 2014 roku.

Podczas konferencji skoncentrowano się przede wszystkim na nowościach dedykowanych biznesowi. Podkreślono zaawansowane funkcje, w tym odświeżony interfejs użytkownika, rozbudowane opcje zabezpieczeń oraz możliwości zarządzania. Firma zaanonsowała również Windows Insider Program (WIP), który będzie największym projektem otwartej współpracy na rzecz zmian w sposobie tworzenia systemu Windows i dostarczania rozwiązań. Uczestnicy programu otrzymają dostęp do Windows 10 Technical Preview oraz kolejnych wersji w trakcie procesu rozwoju systemu.

Windows 10 stanowi pierwszy krok dla zupełnie nowej generacji systemów Windows, otwierając nowe doświadczenia, które pozwolą klientom pracować, grać i łączyć się ze sobą w nowy sposób” – mówi Terry Myerson, wiceprezes Microsoft i szef pionu Operating Systems. „Będzie to nasz najbardziej wszechstronny system operacyjny, a zarazem najlepszy produkt Microsoft, skierowany do klientów biznesowych. Czekamy również na możliwość szerszej współpracy ze społecznością Windows.

Windows 10: Współpraca pomiędzy urządzeniami

Windows 10 dostosowuje się do urządzeń, z których korzystają klienci – od konsoli Xbox po komputery PC, od telefonów po tablety oraz drobne urządzenia – a doświadczenie z ich używania jest spójne i kompatybilne. Windows 10 będzie wspierał największy wachlarz urządzeń – od „Internetu Rzeczy” (Internet of Things) po centra danych przedsiębiorstw na całym świecie.  Microsoft dostarcza również deweloperom zunifikowaną platformę do tworzenia aplikacji na wszystkie urządzenia wraz z jednolitym sklepem z aplikacjami. Deweloperzy będą mogli stworzyć jedną aplikację i łatwo dostarczać ją na wiele typów urządzeń, umożliwiając użytkownikom jeszcze wygodniejsze odkrywanie, kupowanie i aktualizowanie aplikacji.

Windows 10: Zaprojekowany by sprostać wyzwaniom nowoczesnego biznesu

Windows 10 dostarcza niemal wszystko, czego potrzebują przedsiębiorstwa – wliczając w to funkcje zabezpieczeń klasy korporacyjnej, opcje ochrony tożsamości i danych – w sposób, który zmniejsza złożoność procesów i dostarcza lepsze doświadczenie użytkownika niż inne rozwiązania. Jednym z obszarów, który został usprawniony, jest tożsamość użytkownika – nowy system ma zapewnić zwiększoną odporność na włamania, kradzież lub phishing. Windows 10 wspierać będzie zaawansowaną ochronę danych biznesowych dzięki zastosowaniu mechanizmu kontenerów oraz separacji danych na poziomie aplikacji i plików. Ochrona informacji zostanie utrzymana niezależnie od tego, dokąd dane zostaną przesłane.

Zarządzanie i wdrażanie systemu zostało uproszczone z myślą o obniżeniu kosztów, uwzględniając aktualizację z poprzednich wersji Windows 7 i 8, w sposób, który pozwala uniknąć scenariusza wymagającego usunięcia poprzedniej wersji Windows. Klienci biznesowi będą mogli w sposób bardziej elastyczny decydować, jak często wdrażać będą innowacje systemu Windows. Ponadto firmy będą mogły dostosować sklep z aplikacjami do swoich potrzeb biznesowych i środowiska, w jakim pracują. Sklep z aplikacjami pozwoli na zbiorcze licencjonowanie, elastyczną dystrybucję oprogramowania oraz możliwość odzyskania lub ponownego wykorzystania licencji, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Techniczna wersja testowa Windows – Produktywność typowa dla PC

Techniczna wersja testowa Windows 10 (Technical Preview) prezentuje nowy poziom wygody pracy, łatwości nawigacji w systemie dzięki znanym elementom interfejsu Windows, takim jak:

  • Rozszerzone Menu Start: znane Menu Start powróciło. Umożliwia łatwiejsze korzystanie i szybszy dostęp do najpopularniejszych funkcji systemu. Menu zawiera również nowy element umożliwiający zamieszczenie spersonalizowanej zawartości: ulubionych aplikacji, programów, kontaktów oraz stron www.
  • Uruchamianie aplikacji w oknach: aplikacje z Windows Store teraz otwierają się w takim samym formacie, co programy desktopowe. Można zatem zmieniać ich rozmiar, umieszczać w dowolnym obszarze ekranu oraz wykorzystywać pasek tytułowy, na którym znajdą się polecenia maksymalizowania, minimalizowania i zamknięcia okna jednym kliknięciem.
  • Ulepszona praca z wieloma aplikacjami (snap enhancements): praca z wieloma aplikacjami jednocześnie jest łatwiejsza i bardziej intuicyjna, dzięki ulepszonym mechanizmom rozmieszczenia okien aplikacji. Można umieścić do czterech aplikacji na jednym ekranie z nowym geometrycznym układem okien. Windows będzie optymalizować rozmieszczenie okien oraz zasugeruje jak wykorzystać wolną przestrzeń ekranu.
  • Nowy przycisk Podgląd Zadań: nowy przycisk Podgląd Zadań (Task View) na pasku zadań umożliwia podgląd wszystkich otwartych aplikacji i plików, co umożliwia wygodniejsze przełączanie się między oknami i utworzonymi pulpitami, za pomocą jednego kliknięcia.
  • Wiele pulpitów: Zamiast wielu aplikacji i plików nakładających się na jednym pulpicie, można z łatwością przełączyć się pomiędzy odrębnymi pulpitami stworzonymi dla różnych celów i projektów – niezależnie czy do pracy, osobistego użytku czy innych zastosowań.

Otwartość i współpraca w zakresie rozwoju oprogramowania

Wprowadzając Windows Insider Program, Microsoft potwierdza swoje zaangażowanie w jak najbliższą współpracę z Klientami w celu kształtowania kierunków rozwoju dla Windows. Wszyscy zaangażowani w program Windows Insider będą mogli uczestniczyć w dialogu z firmą, oceniając wczesne wersje systemu przez cały cykl rozwoju. Program obejmie różne możliwości angażowania uczestników, poprzez aplikację Windows Feedback, w celu dzielenia się sugestiami i problemami oraz Windows Technical Preview Forum, które pozwoli na kontakt z inżynierami Microsoft i innymi uczestnikami Windows Insider. Więcej informacji na temat WIP oraz Technical Preview można znaleźć na http://preview.windows.com.

Źródło: Microsoft