MFW: polityka fiskalna nie może być sprzeczna z polityką pieniężną
Monitor zauważa, że ograniczanie wzrostu cen poprzez kontrolę cen, dotacje lub obniżki podatków jest kosztowne dla budżetów i w ostatecznym rachunku nieskuteczne. Kiedyś limity cen trzeba będzie zdjąć i wówczas inflacja ponownie wzrośnie.
Pomagać najsłabszym
„Twarda walka z inflacją powinna być obecnie najważniejszym priorytetem makroekonomicznym” – powiedział Vitor Gaspar, dyrektor departamentu spraw fiskalnych MFW w wywiadzie udzielonym telewizji CNBC w środę, 12 października.
„W czasach wysokiej inflacji rządy powinny skupić się na osobach najbardziej dotkniętych rosnącymi cenami żywności i energii, zachowując jednocześnie w miarę możliwości równowagę fiskalną, aby pomóc w walce z inflacją. To, co polityka fiskalna może zrobić, a czego nie może polityka pieniężna, to kierowanie pomocy do słabszych. Rządy powinny to robić, utrzymując odpowiednią kombinację polityki makroekonomicznej” – dodał.
Nadchodzi kryzys zadłużenia
W czasie wysokiej inflacji polityka rządów nakierowana na rozwiązanie problemu wysokich cen żywności i energii nie powinna zwiększać zagregowanego popytu, gdyż presja popytowa zmusza banki centralne do jeszcze wyższych stóp procentowych, co sprawia, że obsługa długu publicznego jest droższa.
Według danych MFW globalny dług publiczny wyniesie w 2022 roku 91% PKB w 2022 r., po spadku zanotowanym w roku ubiegłym i będzie o około 7,5 pkt proc. wyższy niż przed pandemią.
Prawie 60% najbiedniejszych gospodarek jest zagrożonych nadmiernym zadłużeniem.
„W wielu gospodarkach wschodzących rentowność obligacji skarbowych znacząco wzrosła co może być sygnałem nadchodzącego kryzysu zadłużenia” – powiedział Gaspar.
MFW chwali Chiny
Zauważył, że w 2022 r. wiele banków centralnych rozpoczęło zaostrzanie polityki pieniężnej, ponieważ, a jednocześnie zaostrza się polityka fiskalna, ponieważ rządy wycofują środki wsparcia fiskalnego wprowadzone z powodu pandemii.
„Ta spójna mieszanka polityki monetarnej i fiskalnej jest bardzo odpowiednia, biorąc pod uwagę sytuację, w której się znajdujemy i pomaga uwiarygodnić proces dezinflacji oraz obniżyć koszty związane z tym procesem” – powiedział Gaspar.
Urzędnik MFW poparł politykę makroekonomiczną Chin, które nieco rozluźniają zarówno politykę fiskalną, jak i monetarną, uznając, że jest ona właściwą odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoi chińska gospodarka.
Tym wyzwaniem jest przejście na inny model rozwoju, który będzie mniej zależny od eksportu, a bardziej zależny od potencjału krajowego.