Merkel wygrywa wybory w Niemczech

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.150x196Ze względu na niewielką ilość publikacji, koniec tygodnia na światowych rynkach finansowych upłynął dosyć spokojnie. W Europie opublikowano dane dotyczące wskaźnika konsumentów (-14.9 pkt), natomiast zza Oceanu napłynęły informacje o dynamice inflacji CPI w Kanadzie, która w sierpniu wyniosła 0.0% m/m oraz 1.1% r/r.

Uwagę inwestorów przyciągnęła również wypowiedź szefa Fed z  St. Louis – James’a Bullard’a, który w czasie udzielonego w piątek wywiadu powiedział, że decyzja o ograniczeniu programu QE3 może zostać podjęta już na październikowym posiedzeniu Fed. Z kolei, w niedzielę odbyły się wybory do niemieckiego Bundestagu. Jak wynika z pierwszych powyborczych sondaży, zwycięstwo odniosła konserwatywna koalicja CDU/CSU pod przewodnictwem Angeli Merkel, zdobywając 42% głosów. Tymczasem na socjaldemokratyczną SPD głosowało 26% wyborców.

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez publikacje indeksów przemysłowego PMI dla największych światowych gospodarek. Popołudniu uwagę inwestorów przyciągnie również wystąpienie szefa ECB – Mario Draghiego, który będzie zeznawał przed Komisją ds. Ekonomicznych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Popołudniu przyjdzie natomiast pora na przemówienia przedstawicieli Fed.

dr Maciej Jędrzejak,
Saxo Bank