Mark Zuckerberg i Bill Gates szukają zysków w świecie metawersum i kryptowalut

Mark Zuckerberg i Bill Gates szukają zysków w świecie metawersum i kryptowalut
Maciej Leściorz z CMC Markets Fot. MarketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mark Zuckerberg i Bill Gates oceniają, że przyszłość internetu to świat metaverse, do którego przeniesiemy się, aby odbywać spotkania biznesowe. Już powstają firmy szukające zysków w "nowym internecie", który zmieni też rynek najmu nieruchomości.

Metaverse to świat 3D, który będziemy eksplorować pod postacią awatara. Termin ten został użyty po raz pierwszy w 1992 r. przez N.Stephensona w powieści science fiction „Śnieżyca”, w której ludzie wiodą drugie życie. Awatary można dowolnie modyfikować: twój awatar może wyglądać dokładnie tak, jak tylko tego chcesz.

Czytaj także: Reklamodawcy bojkotują Facebooka >>>

W 2021 r. Mark Zuckerberg, ogłosił wizję stworzenia metaverse na własnej platformie. Metaverse będzie finansowo łatwo dostępne, a zyski platformy mają pochodzić z reklam i handlu. Bill Gates wierzy, że za 2-3 lata wszystkie spotkania biznesowe mogą zostać przeniesione do takiego świata 3D, gdzie każdy będzie reprezentowany przez indywidualnego awatara. Przewiduje on, że metaverse będzie w najbliższych latach najmocniej rozwijanym sektorem rynku nowoczesnych technologii i inwestycje w niego przekroczą to, co dzieje się obecnie na rynku blockchain i kryptowalut.

Możliwe, że ten temat będzie gorący przez najbliższych kilka lat i już coraz więcej spółek dołącza do świata metaverse

– mówi Maciej Leściorz, ekspert CMC Markets. – Mark Zuckerberg chcąc wejść w świat metaverse już zmienił nazwę swej spółki z Facebook na Meta. Do pierwszych beneficjentów nowego świata będzie należeć Microsoft z jego komunikatorem Teams.

Rynki finansowe mają już swoich faworytów do podboju metawersum

W 2021 r. na giełdę weszła spółka Roblox, która zajmuje się tworzeniem platformy do gier dla dzieci i młodzieży. Światy tworzone na tej platformie wydają się naturalnym miejscem dla metaverse i ta właśnie spółka wymieniana jest także wśród potencjalnych beneficjentów.

Inwestorzy widzą w metaverse szanse na duże zyski

Inwestorzy widzą w metaverse szanse na duże zyski nie tylko dla firm tworzących oprogramowanie, ale również dla spółek tworzących sprzęt, karty graficzne i procesory. Nvidia to właśnie taka spółka, a zwiększyła od 2019 r. swoją kapitalizację aż 10-krotnie, za sprawą boomu na kryptowaluty. To właśnie metaverse może jeszcze dodać dynamiki rozwojowi kryptowalut.

Są też firmy, które mogą stracić na ekspansji świata metawersum, to przede wszystkim spółki zajmujące się wynajmem lokali biurowych

– ocenia ekspert CMC Markets.

Źródło: MarketNews24