Marek Zagórski odchodzi z rządu, zastąpi go Janusz Cieszyński

Marek Zagórski odchodzi z rządu, zastąpi go Janusz Cieszyński
Marek Zagórski Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Premier Mateusz Morawiecki odwołał Marka Zagórskiego z funkcji sekretarza stanu odpowiedzialnego za informatyzację (z dniem 7 czerwca) i powołał na tę funkcję Janusza Cieszyńskiego, który obejmie ją 8 czerwca - poinformował w środę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Marek Zagórski

Przez niemal dwa lata – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Od 17 kwietnia 2018 r. do 6 października 2020 r. minister cyfryzacji.

Jako szef MC odpowiadał za politykę państwa w zakresie informatyzacji, rozwoju e-usług administracji publicznej, bezpieczeństwa cywilnego w cyberprzestrzeni, infrastruktury i wykorzystywania nowoczesnych technologii.

Poseł na Sejm RP.

Pracował w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie w latach 2015-2016 był Sekretarzem Stanu. Wcześniej, w latach 2006 – 2007, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wieloletni Prezes Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (w latach 2005 – 2006 i 2009 – 2015). Wcześniej – menadżer w spółkach prywatnych.

Pod jego kierownictwem Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało szereg ułatwień dla obywateli, takich jak np. możliwość zgłoszenia online narodzin dziecka, czy zwolnienie kierowców z obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego. Koordynował prace nad przygotowaniem i wdrożeniem m.in. ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, dostosowaniem polskich regulacji do Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o Ochronie Danych Osobowych 2016/679 (RODO), czy zmian w prawie telekomunikacyjnym, dzięki którym abonenci są lepiej chronieni przed nadużyciami ze strony nieuczciwych dostawców SMSów Premium. Dzięki działaniom podejmowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji za jego kadencji o niemal 6,5 miliona wzrosła liczba osób posiadających profil zaufany (do ponad 8 milionów).

Jako minister cyfryzacji realizował również kluczowy dla rozwoju kraju projekt budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Urodził się 6 sierpnia 1967 r. w Kamieniu Pomorskim. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (studia podyplomowe).

Janusz Cieszyński

Pracował jako doradca premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016-17 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju. Prowadził firmę zajmującą się doradztwem biznesowym i prawnym dla przedsiębiorców z sektora MŚP. W latach 2009-2014 pracował w jednej z największych firm z obszaru telekomunikacji. Był też przewodniczącym Rady Nadzorczej Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.

Janusz Cieszyński był też wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Źródło: PAP BIZNES, Kancelaria Premiera