Marek Niedużak wiceministrem w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii

Marek Niedużak wiceministrem w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
Fot. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Premier Mateusz Morawiecki 19 października 2020 roku powołał Marka Niedużaka na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Wiceminister odebrał w środę powołanie z rąk wicepremiera Jarosława Gowina.

Urodzony 4 maja 1981 r. w Opolu.

Doktor nauk prawnych i adwokat specjalizujący się w prawie cywilnym i gospodarczym, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Cambridge.

19 października 2020 r. powołany na wiceministra rozwoju, pracy i technologii. W resorcie odpowiada za obszar regulacji i legislacji.

Doświadczenie zawodowe

Wcześniej – od grudnia 2019 r. – wiceminister rozwoju. Nadzorował w szczególności prace legislacyjne nad ustawą dotyczącą tzw. Małego ZUS-u, a także koordynował prace nad – związanymi z pandemią COVID-19 – ustawami określanymi mianem tzw. pierwszej i czwartej odsłony rządowej tarczy antykryzysowej.

W poprzedniej kadencji – od lutego 2019 r. – wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Odpowiadał m.in. za prace nad uchwalonymi w VIII kadencji Sejmu: ustawą dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym; nowelizacją KSH, wprowadzającą nowy typ spółki prawa handlowego – Prostą spółkę akcyjną; Pakietem Przyjazne Prawo i nowym Prawem zamówień publicznych.

Czytaj także: Olga Semeniuk nowym wiceministrem w resorcie rozwoju, pracy i technologii >>>

Od 2016 r. – zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Rozwoju, następnie, od 2017 r. dyrektor Departamentu Oceny Ryzyka Regulacyjnego Ministerstwa Rozwoju, a od 2018 r. dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Przygotował m.in. tzw. Pakiet MŚP.

Maturę zrobił w Downside School w Wielkiej Brytanii. W 2006 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzował się na tej samej uczelni (2013 r.). W 2012 r. uzyskał tytuł magistra praw (LL.M.) na Uniwersytecie Cambridge. Odbył aplikację adwokacką przy Izbie Warszawskiej.

Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z wiodącymi kancelariami prawnymi, m.in. Salans (obecnie Dentons) oraz Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Prowadząc indywidualną praktykę adwokacką, współpracował m.in. z Biurem Analiz Sejmowych czy Polityką Insight. Wykładał w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego i prowadził zajęcia z prawa gospodarczego w ramach aplikacji adwokackiej przy Izbie Warszawskiej.

Wchodzi w skład rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Ekonomicznej Analizy Prawa oraz Oxford and Cambridge Society of Poland. Zasiada w radzie Fundacji im. Abrahama Jakuba Sterna. Działał w zarządzie Fundacji Adwokatury Polskiej. Jest fellow’em Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Żonaty. Ma córkę i syna.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii / MRPiT