Mały ZUS dla małych firm od 1 stycznia 2019 r. Jak skorzystać z nowej ulgi?

Mały ZUS dla małych firm od 1 stycznia 2019 r. Jak skorzystać z nowej ulgi?
Fot. stock.adobe.com/Kange Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tzw. mały ZUS, czyli ustawa wprowadzająca niższe składki ZUS dla najdrobniejszych przedsiębiorców wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. Dzięki niej osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia będą mogły płacić proporcjonalną do przychodów składkę na ubezpieczenie społeczne, poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Przedsiębiorca, którego roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia będzie płacił proporcjonalną do przychodów składkę na ubezpieczenie społeczne #ZUS #składki #firmy

„Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi tzw. mały ZUS dla najmniejszych firm. To rozwiązanie, które wiąże wysokość składki na ubezpieczenia społeczne  z uzyskiwanym przychodem. Przedsiębiorca, którego roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia będzie płacił proporcjonalną do przychodów składkę na ubezpieczenie społeczne. Dzisiaj jest to ponad 1 200 zł” – powiedziała minister Emilewicz.

Jak skorzystać z małego ZUS-u?

Dodała, że aby skorzystać z małego ZUS-u, przedsiębiorcy powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem zawartym w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej do dnia 8 stycznia 2019 r. W przeciwnym razie będą płacić obniżone składki dopiero od kolejnego roku.

Podkreśliła, że wprowadzając to rozwiązanie, po raz pierwszy od 1989 r. rząd zrywa z paradygmatem zryczałtowanego ZUS-u.

Mały ZUS nie tylko dla nowych firm

Emilewicz zwraca także uwagę, że mały ZUS nie jest związany z początkiem prowadzenia działalności gospodarczej.

„Z tego rozwiązania można skorzystać, bez względu na długość życia firmy. I mamy nadzieję, że zrobią to również ci, którzy obecnie pozostają w tzw. szarej strefie. Warunkiem jednak jest prowadzenie przez 60 dni w roku poprzednim działalności gospodarczej” – powiedziała minister.

Źródło: Marek Knitter, ISBnews