Małgorzata Zaleska: oszczędności motorem wzrostu gospodarczego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

150318.zaleska.400xWypowiedź dla alebank.pl: Małgorzata Zaleska - Członek Zarządu, Narodowego Banku Polskiego

Maciej Małek: Dlaczego oszczędzanie jest tak ważne?

Małgorzata Zaleska: Oszczędzanie jest bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, jak i z punktu widzenia życia każdego człowieka. Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy  oszczędności są potrzebne po to, aby był kapitał, inwestycja, a to kreuje wzrost gospodarczy. Oszczędności z punktu widzenia każdej osoby są ważne nie tylko po to, aby realizować bieżące potrzeby, ale są bardzo ważne aby zapewnić sobie środki na przyszłość, na czas emerytury, zdarzeń losowych.

MM: Nie wszyscy mają świadomość, że wśród zadań Narodowego Banku Polskiego, które realizuje na co dzień jest także szeroko zakrojona działalność badawcza i edukacyjna. Dlaczego państwo jako Bank Centralny wiele troski poświęcacie tym zagadnieniom?

MZ: Uważamy, że edukacja ekonomiczna, finansowa społeczeństwa jest bardzo ważna. Dzisiejszy świat finansów zmienia się bardzo, każdy obywatel powinien być przygotowany do życia we współczesnym świecie finansowym, powinien wiedzieć nie tylko to, że nie ma nadzwyczajnych zysków bez nadzwyczajnego ryzyka, że każdy kredyt trzeba spłacić, ale także powinien umieć poruszać się w skomplikowanym świecie finansów.

Zobacz rozmowę w wersji wideo: https://www.youtube.com/watch?v=MB2-0kcIsC0