Malczewski czy Wróblewski

Malczewski czy Wróblewski
Fot. DESA Unicum
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bogata oferta przedwakacyjnej Aukcji Prac na Papierze w DESIE Unicum

Już 25 czerwca miłośnicy prac na papierze, zarówno dawnych, jak i współczesnych artystów, będą mogli  licytować w DESIE Unicum akwarele, rysunki i pastele m.in. Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Tamary Łempickiej, Andrzeja Wróblewskiego czy Tomasza Tatarczyka.  Wśród 145 wystawionych na licytację obiektów, interesujące dzieła znajdą zarówno wytrawni kolekcjonerzy, jak i początkujący miłośnicy sztuki, poszukujący na rynku prac sławnych artystów. Szkice znanych twórców, znacznie tańsze od obrazów sztalugowych, mogą być bowiem znakomitym pomysłem na początek własnej kolekcji sztuki.

150625.Jacek-Malczewski -Portret-uana-Puku-Galicyjskiego.400x

W katalogu aukcyjnym zaprezentowano zarówno dzieła powstałe przed 1945 roku, jak i sztukę powojenną. W części dawnej na szczególną uwagę zasługuje rzadki pastel z 1915 r., autorstwa Odo Dobrowolskiego, przedstawiający kościół Bernardynów we Lwowie. Jego wartość szacuje się na 6 do 10 tys. zł. Dużym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się obrazy wybitnego symbolisty Jacka Malczewskiego. Tym razem w ofercie znajduje się majestatyczny portret ułana Pułku Galicyjskiego jego autorstwa. Eksperci wyceniają go na 45 do 100 tys. zł. Licytowane będą również akwarele jego syna – Rafała Malczewskiego, którego twórczość zyskuje ostatnio na znaczeniu. Impresjonistyczny pejzaż Jana Rubczaka zatytułowany „Widok na ruiny„, to kolejna ważna pozycja w katalogu aukcji. Znajdują sie w nim również akwarele Piotra Michałowskiego, Juliana Fałata czy Apoloniusza Kędzierskiego. Warto zwrócić uwagę na  mistrzowski, pastelowy portret tajemniczej „Kapłanki” Feliksa Michała Wygrzywalskiego (estymacja: 25-35 tys. zł). Ofertę dopełniają naiwne widoki miejskie Nikifora, stylizowane kostiumowe sceny rodzajowe Antoniego Uniechowskiego czy Mai Berezowskiej. Wyjątkowe są również późne prace najwybitniejszej przedstawicielki stylu art déco w malarstwie, Tamary Łempickiej.

150625.Dobrowolski Koci-Bernardynw-we-Lwowie.400x.jpg

Współczesną część katalogu zdobi intymny rysunek tuszem Andrzeja Wróblewskiego przestawiający czytającą w domowym zaciszu żonę artysty – Teresę. Jego wartość wycenia się na 40 do 60 tys. zł. Na uwagę zasługują również abstrakcyjne akwarele Jana Tarasina oraz Stanisława Fijałkowskiego. Miłośników polskiej sztuki współczesnej z pewnością zainteresują dzieła najważniejszych awangardowych twórców ostatniego stulecia, m.in. Tadeusza Brzozowskiego, Alfreda Lenicy, Eugeniusza Markowskiego, Kazimierza Mikulskiego, Tomasza Tatarczyka, Franciszka Starowieyskiego, Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Nowosielskiego oraz wielu innych. Katalog kończą wyjątkowe fotografie Zofii Rydet z cyklu „Mały człowiek”, w którym autorka uwieczniła dzieci z całego świata oraz eksperymentalne, abstrakcyjne zdjęcia autorstwa Antoniego Mikołajczyka. Prace zawarte w katalogu można obejrzeć na wystawie obiektów aukcyjnych w DESIE Unicum.

150625.Andrzej-Wrblewski Teresa-przy-fotelu.400x
Tomasz TatarczykLinia lasu.400x.jpg

Aukcja Prac na Papierze odbędzie się 25 czerwca 2015 roku o godzinie 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50.  Katalog dostępny jest na stronie www.desa.pl oraz w galeriach DESY Unicum.

Mecenasem Aukcji jest PKN ORLEN.

Magdalena Żuk
FineArt Communications