Majówka 2019: ważne przelewy lepiej zaplanować wcześniej

Majówka 2019: ważne przelewy lepiej zaplanować wcześniej
Źródło: KIR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
1 i 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy, co oznacza, że w systemach rozliczeniowych nie funkcjonują sesje rozliczeniowe. Dlatego z wyprzedzeniem należy zaplanować płatności zobowiązań lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir.

W środę 1 maja oraz w piątek 3 maja system rozliczeniowy #Elixir nie będzie funkcjonować #przelewy #KIR @RzecznikKIR

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, za pomocą którego realizowana jest większość transakcji zleconych przez klientów banków. Rozliczenie
i rozrachunek zleconych transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, które wykonywane są w dni robocze o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00. Przerwy
w działaniu systemu przypadają w weekendy i dni wolne od pracy. Mając na uwadze zbliżająca się majówkę, terminowe przelewy warto zaplanować z wyprzedzeniem.

Czytaj także: Rekord w historii systemu Express Elixir – 100 tys. transakcji jednego dnia >>>

1 i 3 maja system rozliczeniowy Elixir nie będzie funkcjonować

– W środę 1 maja oraz w piątek 3 maja system rozliczeniowy Elixir nie będzie funkcjonować. Z kolei 2 maja standardowo odbędą się trzy sesje rozliczeniowe – wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR. – Jeśli nasz przelew zostanie zlecony 2 maja po godzinie 16:00, to środki trafią na konto odbiorcy dopiero po zakończeniu pierwszej sesji rozliczeniowej, 6 maja. Natomiast 3 maja będzie standardowo funkcjonował system Euro Elixir – tak jak w każdym dniu roboczym zostanie przeprowadzonych 6 sesji rozliczeniowych – ten dzień nie jest bowiem dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro – dodaje Tomasz Jończyk.

Do dyspozycji pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir

Niezależnie od działania Elixir, do dyspozycji pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir. Umożliwia on przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie kilku sekund. System działa w trybie ciągłym, także w weekendy i święta.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR