LTRO osłabia wartość euro

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.150x196Wtorkowa sesja rozpoczęła się opublikowania informacji o niemieckim wskaźniku nastrojów biznesowych Ifo, który w sierpniu wzrósł do 107.7 pkt, co było najlepszym wynikiem od kwietnia 2012 roku. Mimo to, wartość EUR/USD w ciągu dnia znacząco spadła, osiągając poziom 1,3465.

Na osłabienie euro w dużej mierze wpłynęła również wypowiedź członka ECB – Ewald’a Nowotnego, który potwierdził, możliwość uruchomienia kolejnej rundy długoterminowego finansowania tzw. LTRO, o którym dzień wcześniej mówił Mario Draghi. Uwagę inwestorów przyciągnęły również informacje napływające zza Oceanu, gdzie opublikowano dane o wysokości amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów CB, który w ostatnim miesiącu wyniósł 79.7 pkt.

Tymczasem do grona osób, wypowiadających się o możliwości ograniczenia programu QE3 jeszcze w tym roku, dołączył wczoraj szef Fed z Nowego Jorku – William Dudley. W czasie wywiadu udzielonego telewizji CNBC, podkreślił jednak, że aktualna sytuacja gospodarcza USA nie jest zadowalająca.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji kolejnych danych obrazujących sytuację ekonomiczną za Odrą. W ciągu dnia poznamy natomiast informacje dotyczące sprzedaży detalicznej wg CBI w Wielkiej Brytanii (prognoza 23 pkt). Z kolei, z USA napłyną wiadomości o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku (prognoza 1% m/m) oraz sumie sprzedanych nowych domów (prognoza 420K).

dr Maciej Jędrzejak,
Saxo Bank