LSE Polish Economic Forum: gotówka i tradycyjne oddziały bankowe przejdą do historii?
Prezes Banku Pekao Michał Krupiński zwrócił uwagę, że banki zmieniają się już od dłuższego czasu, w związku z czym dziś warto zadać sobie na początek fundamentalne pytanie: czym jest tradycyjna bankowość?
– W przyszłości w bankowości czeka nas wiele innowacji, sztuczna inteligencja, analizy big data, ale największy wpływ na zmianę działania będzie miał blockchain – powiedział Krupiński podczas panelu „Banks in the information age. Braking traditions”.
„Banki i oddziały nie znikną, ale będą mieć inną rolę”
– Czekają nas dalsze zmiany, one już się dokonują, ale przebieg zmian nie jest dramatyczny. Banki i oddziały nie znikną, ale będą mieć inną rolę – zajmą się nie obsługą transakcji, nie transakcjami gotówkowymi – bo gotówka zniknie – a doradztwem, banki będą działać w oparciu o zaufanie – wskazał p.o. prezesa Banku BGŻ BNP Paribas Przemysław Gdański.
Dodał, że zmiana już się dokonuje, ale nie przebiega w sposób dramatyczny. Banki przetrwają, będą też istniały oddziały, ale będą mniej liczne.
Z kolei dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej Visa Małgorzata O’Shaughnessy wskazała, że „Zniknięcie kart płatniczych następuje szybciej niż myśleliśmy”.
Prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz przypomniał „stary pogląd”, według którego „bank to usługa”, a w centrum systemu bankowego jest klient, ponieważ to on kreuje profit. – Teraz technologia nam pozwala go zrozumieć i dopasować się do jego indywidualnych potrzeb – wskazał.
„Oddział bankowy to narzędzie”
Szef ING BSK wyrazi jednocześnie przekonanie, że oddziały bankowe zawsze będą potrzebne.
– Oddział bankowy to narzędzie. Czy będą potrzebne – zobaczymy. Głęboko wierzę, że oddziały będą istniały zawsze, ponieważ będą miały pracę do wykonania. Niedługo osiągniemy liczbę 4,6 mln klientów detalicznych, przy czym w ub.r. 1,285 tys. z nich odwiedziło oddziały. 93% z nich odwiedziły oddział tylko raz. Co to oznacza? Oddziały nie są bardzo ważne w życiu klientów, ale w momencie, kiedy stają się potrzebne, powinny być dostępne. Przyszli, bo coś niezwykłego wydarzyło się w ich życiu, np. kupno domu lub śmierć partnera – wskazał Bartkiewicz.
Z tą opinią zgodził się dyrektor pionu klienta detalicznego w PKO Banku Polskim Szymon Wałach.
– Klienci decydują, ile oddziałów jest potrzebnych, do nich się dostosowujemy. Mieliśmy w PKO BP więcej transakcji w aplikacji mobilnej niż oddziałach w zeszłym roku. Machine learning, AI itd. – to technologie pozwalające zrozumieć trudne do ogarnięcia zachowania. Każdego miesiąca dostajemy pytania od banków z innych krajów, bo Polska jest na czele w technologii bankowej – wskazał Wałach.
Program „Polska Bezgotówkowa”
Uczestnicy panelu przypomnieli też o rozwijanym obecnie programie „Polska Bezgotówkowa”. Według nich, docelowo gotówka przejdzie do historii.
– Nie używam gotówki, wszędzie płacę kartą, wszędzie gdzie podróżuję. Nie ma potrzeby na gotówkę. W Polsce jest duże jej wykorzystanie, ale jest coraz bardziej wypychana. Generalnie gotówka jest używana do prania pieniędzy, oszukiwania na podatkach, nielegalnych praktyk, więc dobrze, że będzie ograniczana. Będziemy stopniowo zmniejszać użycie gotówki do zera – powiedział Gdański.
O’Shaughnessy wskazała, że obecnie cały przemysł finansowy inwestuje w terminale, żeby zachęcić do płatności elektronicznych. „Tu są benefity dla wszystkich stron. Państwo też wspiera to przez konieczność przyjmowania płatności elektronicznych” – podkreśliła.
Polish Economic Forum 2017 (PEF) w Londynie zorganizowane zostało przez polskich studentów z London School of Economics, zrzeszonych w „LSE SU Polish Business Society”.
Źródło: Tomasz Oljasz, ISBnews