LOTOS Kolej trafi na GPW

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Zarząd Grupy LOTOS S.A. w ramach realizacji Programu „Efektywność i Rozwój”  postanowił o przyszłości spółki LOTOS Kolej. Zgodnie z planami akcje przewoźnika zadebiutują na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Podstawą tej decyzji jest umożliwienie LOTOS Kolej dalszego dynamicznego rozwoju przy wykorzystaniu posiadanych kompetencji. Wzrost potencjału rynkowego i operacyjnego przewoźnika będzie realizowany w oparciu o rozwój organiczny – m.in. poprzez dalsze podnoszenie efektywności, optymalizację taboru oraz świadczenie usług o najwyższym standardzie.  Wybór ścieżki giełdowej wynika z aktualnej i przewidywanej sytuacji na rynku towarowych przewozów kolejowych. To również gwarancja bezpieczeństwa logistyki paliw dla Grupy LOTOS.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami realizujemy optymalną ścieżkę rozwoju LOTOS Kolej – podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A.– Równolegle z budową silnej pozycji rynkowej przewoźnika, przygotowujemy się do przeprowadzenia debiutu giełdowego tej spółki.

Zgodnie z przyjętymi przez Zarząd Grupy LOTOS S.A. założeniami LOTOS Kolej powinna być gotowa do debiutu giełdowego w 4 kw. 2016r. Ostateczny jego termin oraz sposób upublicznienia LOTOS Kolej będzie uzależniony od wyników szczegółowych analiz oraz sytuacji na rynkach kapitałowych.

LOTOS Kolej jest spółką w 100% zależną od Grupy LOTOS S.A. Jej podstawowym zadaniem jest kompleksowa obsługa kolejowa spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Grupy LOTOS S.A. oraz wykonywanie usług transportowych i taborowych dla klientów zewnętrznych. Udział spółki w polskim rynku wg. pracy przewozowej w 2014 r. wyniósł blisko 9%, co dało jej pozycję wicelidera. LOTOS Kolej przewiozła w ub.r. 10,6 mln ton produktów.

Przychody LOTOS Kolej w 2014 r. wyniosły ponad 600 mln zł, a zysk EBITDA uplasował się na poziomie 63 mln zł.

LOTOS Kolej uruchamia codziennie ponad 120 pociągów towarowych na obszarze całej Polski i w ruchu międzygranicznym. LOTOS Kolej zatrudnia blisko 1000 osób w swoich oddziałach zlokalizowanych w Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Zduńskiej Woli, Jaśle i Wrocławiu.

Źródło: LOTOS