Lokaty bez perspektywy na szybką poprawę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

sadrak.michal.04.267x400Od pół roku odsetki od krótko- i średnioterminowych depozytów bankowych pozostają na prawie niezmienionym poziomie. Klienci prawdopodobnie już się przyzwyczaili, więc instytucje finansowe nie mają presji na podwyżki oprocentowania.

Przeciętne oprocentowanie kwartalnych lokat wynosi 2,44 proc. w skali roku i jest o 0,01 pkt proc. niższe niż przed miesiącem. Depozyty półroczne dają zarobić średnio 2,54 proc. (+0,01 pkt proc. m/m), roczne – 2,61 proc. (-0,01 pkt proc. m/m), a dwuletnie 3,05 proc. (+0,08 pkt proc. m/m). Odsetki od lokat zakładanych na okres do roku włącznie niemal od wakacji znajdują się na stałym poziomie. Słowem, bankom nie spieszy się do podwyżek. Bo i nie musi. Podniesienie stóp procentowych, to raczej kwestia kilku kwartałów niż miesięcy, sytuacja na rynku kredytowym nie wymaga szybkiego zwiększania bazy depozytowej, a klienci przywykli do niskooprocentowanych depozytów, o czym może świadczyć zahamowanie odpływu oszczędności z lokat.

140207.oprocentowanie-lokat.01.550x287

Na przestrzeni ostatniego miesiąca na obniżki oprocentowania lokat zdecydowało się co najmniej osiem banków, zwykle były to zmiany wynikające z zakończenia okresu promocyjnego. Niewielkie podwyżki wprowadziło natomiast dziewięć banków. Najwięcej zmian odnotowano w przypadku depozytów trzy- i sześciomiesięcznych. Jednak były to zwykle zmiany kosmetyczne, co zresztą znajduje odzwierciedlenie w stabilnym poziomie średnich stawek rynkowych.

140207.stawki.depozytow.01.450x270

W rankingu lokat jednomiesięcznych na 5 tys. zł wciąż przoduje Idea Bank, który po obniżeniu stawki o 0,25 pkt proc. płaci 4,5 proc. w skali roku. Promocyjny depozyt przeznaczony jest wyłącznie dla nowych klientów, a maksymalna jego kwota nie może przekroczyć 10 tys. zł. Tę samą lokatę można założyć także na okres trzech miesięcy, co również i w tej kategorii stawia ją na czele comiesięcznego rankingu. Natomiast najwyższe odsetki od lokat półrocznych płaci FM Bank, w którym można zarobić 3,61 proc. w skali roku.

Oferta FM Banku wygrywa także w kategorii depozytów rocznych. W tym przypadku zarobić można 3,75 proc. Z kolei najwyższe odsetki od oszczędności ulokowanych na okres dwóch lat płaci Santander Consumer Bank, w którym oprocentowanie sięga 4,1 proc. w skali roku.

140207.stawki.depozytow.02.450x232

Bez wątpienia znalezienie lokaty ze stosunkowo wysokimi odsetkami najłatwiejsze będzie wśród depozytów długoterminowych. Warto jednak najpierw przemyśleć zamrażanie oszczędności na długi czas. Może się bowiem okazać, że to co obecnie wydaje się atrakcyjną ofertą po ewentualnej podwyżce stóp zamieni się w co najwyżej przeciętną lokatę ze stałym oprocentowaniem, której zerwanie oznaczać będzie utratę wypracowanych dotychczas odsetek.

Michał Sadrak,
Open Finance