Lendico w liczbach: ponad 66 mln PLN w cztery miesiące
Wartość zapytań pożyczkowych wniesionych za pośrednictwem platformy Lendico.pl sięgnęła 66,8 mln PLN w 4 miesiące po starcie platformy. Globalny wolumen projektów pożyczkowych firmy wynosi ponad 200 mln euro (ponad 840 mln PLN) Segment social lending systematycznie zdobywa klientów na całym świecie - także i w Polsce.
Lendico.pl wystartował w marcu 2014 roku. Polska była trzecim krajem, w jakim pojawiła się ta platforma pożyczek społecznościowych, tuż po uruchomieniu usługi w Niemczech i Hiszpanii. Pierwsze serwisy social lending pojawiły się na polskim rynku finansowym w 2008 roku. Od tego czasu popularność tego pozabankowego sposobu pożyczania i inwestowania pieniędzy nie słabnie. Po pierwszym kwartale działalności w Polsce spółka podała pierwsze liczby dotyczące rynku.
Dynamiczny wzrost
– Wartość zapytań pożyczkowych na Lendico.pl przekroczyła 66,8 mln PLN. Gdybyśmy utrzymali taką dynamikę wzrostu, po pierwszym roku byłoby to aż 200 mln złotych. Jak na polskie warunki byłby to imponujący wynik. Jednak nawet obecne liczby pokazują, że Polacy chcą korzystać z pożyczek społecznościowych, które są bezpieczne. Lendico bardzo dokładnie weryfikuje sytuację finansową pożyczkobiorców, by zminimalizować ryzyko niespłacenia rat.– powiedział Dominik Steinkühler, jeden z założycieli i dyrektor zarządzający Lendico.
Globalny wolumen zapytań pożyczkowych Lendico, działającego w Niemczech, Austrii Hiszpanii, Polsce i RPA wynosi, od momentu rozpoczęcia działalności w grudniu 2013 roku, ponad 200 mln euro (ponad 840 mln PLN).
W Polsce za pośrednictwem Lendico pożyczkobiorcy najchętniej występowali o finansowanie związane z konsolidacją zadłużenia (ponad 27 proc.), remontami (18,42 proc.) oraz różnego rodzaju sprzętami AGD i RTV i leczeniem (ponad 5 proc. dla obu pozycji). Średnia wysokość wniosku pożyczkowego opiewa na kwotę blisko 11 400 PLN, przy maksymalnej możliwej wynoszącej 50 000 PLN. Średni czas spłaty pożyczki to 38 miesięcy. Jeśli chodzi o kwotę, jaką średnio przeznaczają użytkownicy na inwestycję, to wynosi ona 526 PLN.
Potencjał social lending
– Pożyczki społecznościowe mogą zmienić oblicze rynków finansowych, tak jak eBay zmienił model robienia zakupów, a iTunes sposób sposób konsumowania mediów. Idea social lending opiera się na pożyczaniu pieniędzy od de facto obcych ludzi, którzy inwestują nawzajem w swoje pomysły i potrzeby. O ogromnym potencjale całego rynku społecznościowego pożyczania mogą świadczyć znaczne wzrosty największych rynkowych graczy. Według danych Peer-to-Peer Finance Association wartość pożyczek p-2-p wzrosła w 2013 o 121 % w stosunku do roku poprzedzającego – zaznacza Dominik Steinkühler.
Social lending daje możliwość pożyczenia pieniędzy nie od instytucji finansowej, lecz od innych użytkowników serwisu, którzy – inwestując określone kwoty – dokładają swoją cegiełkę do projektu pożyczkobiorcy. Po osiągnięciu stu procent inwestycji pożyczka jest uruchamiana w ciągu kilku dni i spłacana na warunkach określonych w umowie. W Lendico pożyczkobiorca może liczyć na niskie oprocentowanie – już od 5,82 proc., inwestor zaś otrzymuje zysk w przedziale: od 4,16 do 14,52 procent.
Skrupulatna weryfikacja
Najważniejsze firmy pożyczek społecznościowych stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo użytkowników (zarówno inwestorów jak i pożyczkobiorców). Dlatego wnikliwie badają zdolność kredytową autorów projektów pożyczkowych. Lendico opiera się na danych z Krajowego Rejestru Długów oraz BIG Infomonitor, a także na autorskim algorytmie oceniającym wypłacalność klientów.
– Bardzo starannie badamy zdolność kredytową naszych wnioskodawców. Dzięki temu maksymalizujemy poziom bezpieczeństwa inwestorów i budujemy zaufanie do naszego produktu. Jednocześnie chronimy pożyczkobiorców przed niespłacaniem zobowiązań. Obecnie procent niespłacanych pożyczek na platformie Lendico na rynku polskim jest bliski zeru, przy ogólnopolskim wskaźniku 6,1% Polaków, którzy terminowo nie regulują swoich zobowiązań* – powiedział Dominik Steinkühler, dyrektor zarządzający Lendico.
Nowatorskie podejście do pożyczania pieniędzy czyni społeczne pożyczanie interesującą alternatywą dla klasycznych produktów bankowych, obciążonych zazwyczaj wysokimi kosztami dodatkowymi. W ślad za realnymi korzyściami idzie więc systematyczny wzrost pieniędzy będących w obiegu social lending oraz liczba użytkowników.
Źródło: Lendico
* Źródło: Raport Big InfoMonitor InfoDług, lipiec 2014