Kto odpowie za błędy w Systemie Informacji Oświatowej?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

laptop.uczniowie.01.250x167System Informacji Oświatowej jest efektem obowiązywania od 30 kwietnia 2012 roku ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej. Został stworzony między innymi po to, aby dane w nim przechowywane służyły dokonaniu właściwego podziału subwencji oświatowej.

W SIO znajdują się dane o szkołach i placówkach oświatowych, uczniach, słuchaczach, nauczycielach oraz spełnianiu obowiązku nauki. Wszystkie te informacje są podstawą podziału oświatowej subwencji ogólnej. W tym celu znowelizowano przepisy ustawy z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Nowelizacja ta określa skutki wprowadzenia do systemu błędnych informacji. Jeśli taka sytuacja się zdarzy za błędy odpowie samorząd, który pomyłkę popełnił.

Jeśli wprowadzone dane będą błędnie zaniżone i jednosta samorządu terytorialnego otrzyma mniejszą kwotę subwencji niż jest jej należna, wyrównanie w czasie późniejszym nie będzie możliwe. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na jakość i szczegołowość danych wprowadzanych do SIO.

Źródło: www.samorzad.lex.pl