Kto najlepiej zarządza domowym budżetem?

Kto najlepiej zarządza domowym budżetem?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Informatycy, finansiści i pracownicy służb mundurowych najlepiej ze wszystkich grup zawodowych w Polsce zarządzają swoim domowym budżetem, wynika z badania "Zachowania finansowe przedstawicieli różnych zawodów - w Polsce i w innych krajach Europy" przeprowadzonego dla Kruka przez Kantar TNS.

Najgorzej z zarządzaniem domowym budżetem radzą sobie budowlańcy #pieniądze #finanse #budżet #KRUK

„Wśród Polaków grupą zawodową, która może pochwalić się najlepszą sytuacją finansową, są pracownicy branży IT. Ponad połowa (54 proc.) z nich ocenia ją jako „dobrą”. Z kolei 13 proc. z nich ma poczucie, że żyje dostatnio tzn. nie musi się martwić o pieniądze i może pozwolić sobie na zakup luksusowych produktów czy usług. Dla porównania wśród pozostałych grup zawodowych w Polsce odsetek osób, które mogą sobie pozwolić na takie zakupy, jest dużo niższy i wynosi od 3 proc. do 9 proc.” – czytamy w komunikacie.

Pracownicy służb mundurowych posiadają największe oszczędności

Pracownicy służb mundurowych w Polsce nie odbiegają daleko od informatyków pod względem zasobności portfela. 49 proc. z nich ocenia dobrze swoją sytuację finansową. Przedstawiciele tego zawodu posiadają największe w naszym kraju oszczędności – prawie 18-krotność swojego wynagrodzenia. Podobnie wygląda to w innych europejskich krajach. Oszczędności tej grupy zawodowej w Europie średnio przekraczają 10-krotność wynagrodzenia, podano także.

Gorzej nad domowym budżetem panują finansiści

Finansiści, mimo że prawie połowa z nich jest zadowolona ze swoich dochodów, rzadziej panują nad swoim budżetem.

„Finansiści najczęściej ze wszystkich grup zawodowych robią zakupy spontanicznie. Wydawać by się mogło, że ta grupa zawodowa zwraca szczególną uwagę na kontrolowanie wydatków. Jednak wysokie dochody powodują, że pomimo takich zachowań finansiści rzadko przekraczają swój miesięczny budżet. Są oni również grupą, która w przypadku większych wydatków ratuje się kredytem. W tym z pewnością pomaga im wiedza finansowa i największa spośród pozostałych grup zawodowych otwartość na zaciąganie kredytu” – powiedziała Agnieszka Salach z grupy Kruk, cytowana w materiale.

Najmniej ze swojej sytuacji finansowej zadowoleni są budowlańcy

Najgorzej w Polsce swoją sytuację finansową oceniają budowlańcy (18 proc. ocenia ją jako trudną). Jednak pracownicy tej grupy roztropnie podchodzą do zarządzania swoim domowym budżetem i rzadko zdarza się im go przekraczać (43 proc.), podano również.

Więcej niż pozwala na to domowy budżet, wydają osoby z branż o najsłabszej kondycji finansowej. Chodzi tu o branżę usługową i handlową. Ponad połowa pracowników pierwszej z nich przekracza swój miesięczny budżet. Z kolei 57 proc. pracowników drugiej z nich ma poczucie, że wydaje więcej niż może sobie na to pozwolić.

„Przeprowadzone badanie wyraźnie pokazało, że wysokie dochody nie świadczą o rozrzutności. Tym samym niskie zarobki nie oznaczają od razu problemów finansowych. Przemyślane planowanie domowego budżetu i bieżąca kontrola wydatków zapobiegają takim sytuacjom. Przed nierozsądnym zaciąganiem między innymi kredytów i pożyczek może uchronić dobra wiedza finansowa. Dlatego tak ważne są różne akcje edukacyjne z zakresu gospodarowania swoimi finansami, które są dedykowane dzieciom i młodzieży. Nauka dobrych nawyków finansowych oraz dobre wzorce mogą ułatwić najmłodszym start w dorosłe życie i podejmowanie rozważnych decyzji konsumenckich” – dodała Salach.

Badanie „Zachowania finansowe przedstawicieli różnych zawodów – w Polsce i w innych krajach Europy” przeprowadzone zostało przez Kantar TNS dla Kruk S.A. w październiku br. i wzięło w nim udział łącznie 7 000 osób. Branże, które wzięły udział w badaniu to: usługowa, handlowa, budowlana, transportowa, finansowa, informatyczna, medyczna, edukacyjna, mundurowa.

ISBnews, awi