Kto kupuje większe mieszkania

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

klucze.mieszkanie.02.400x266Większość nabywców decyduje się na dwa pokoje. Większe mieszkania kupuje już znacznie mniej osób. Kto je wybiera? Czy cena metra w mieszkaniach o powierzchni przekraczającej 60 mkw. jest niższa? W jakich inwestycjach duże lokale cieszą się największym powodzeniem? Analitycy portalu Dompress.pl zapytali przedstawicieli czołowych spółek deweloperskich, czy zauważają wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami.   

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Zainteresowanie większymi mieszkaniami zależy przede wszystkim od rodzaju inwestycji, jej lokalizacji, a także etapu sprzedaży danego projektu. Zgodnie z naszymi przewidywaniami z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się oferta mieszkań trzypokojowych w naszej inwestycji Staffa 9 w Warszawie. Także w projekcie Kolska od Nowa już na początku sprzedaży zgłaszali się do nas wymagający klienci, poszukujący dużych mieszkań o powierzchni ponad 100 mkw. Generalnie obserwujemy powolny trend zwyżkowy, jeśli chodzi o zakup większych mieszkań. W dłuższej perspektywie na pewno będzie przybierał na sile. Jest to jednak proces długofalowy, związany bezpośrednio ze wzrostem zamożności społeczeństwa.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

W ostatnich miesiącach klienci zdecydowanie bardziej interesują się większymi metrażami mieszkań. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem zdolności nabywczej, która jest efektem kolejnych obniżek stóp procentowych, wpływających na obniżkę oprocentowania kredytów. Zainteresowanie lokalami trzy i czteropokojowymi widać przede wszystkim w inwestycjach, gdzie odbiorcami mieszkań są rodziny. Bogatą ofertę rodzinnych mieszkań mamy m.in. w Małej Pradze i Osiedlu Przy Promenadach w Warszawie, Osiedlu Graniczna i Dolinie Piastów we Wrocławiu oraz w Słonecznym Miasteczku w Krakowie.

Inwestycje zlokalizowane w centrach miast przyciągają z kolei głównie inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Ten segment klientów zainteresowany jest lokalami o mniejszym metrażu, charakteryzującymi się kompaktowym i funkcjonalnym rozkładem. Takie mieszkania oferujemy na przykład w doskonale zlokalizowanej krakowskiej inwestycji Osiedle Grzegórzecka 77.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Z naszych obserwacji wynika, że liczba klientów poszukujących większych mieszkań rośnie. Mieszkanie 3-4 pokojowe nie jest luksusem, ale naturalnym wyborem rodzin z dziećmi. Dlatego w każdym naszym projekcie przeznaczamy od 30 do 40 proc. powierzchni pod takie właśnie mieszkania. We wszystkich osiedlach oferujemy lokale o zróżnicowanej powierzchni. Pozwala to klientom dobrać najbardziej odpowiedni lokal.   

Ceny mieszkań 3 i 4 pokojowych przedstawiają się szczególnie korzystanie na tle oferty, ponieważ stawka za metr jest zwykle istotnie niższa niż w przypadku mniejszych mieszkań. Stąd też większe mieszkania częściej „łapią się” na dopłaty, bo limit wyznaczony w programie MdM dotyczy ceny metra. Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw. w olsztyńskim projekcie Tęczowy Las oferujemy np. w cenie 266 000 zł. W warszawskim Wilanowie podobne mieszkanie z dopłatą w MdM można kupić w projekcie Śródmieście Wilanów w kwocie od 364 000 zł.

Wojciech Stisz z Barc Warszawa

Na większe mieszkania decydują się przede wszystkim rodziny z dziećmi. W położonej przy lesie inwestycji Tarasy Dionizosa w Warszawie, którą zazwyczaj wybierają tacy klienci, mieszkania trzypokojowe oferujemy w cenie od 309 000 zł. Mieszkania czteropokojowe kupują głównie osoby, które chcą polepszyć swoje warunki życia, zmieniając lokal na większy. Cztery pokoje w naszym projekcie przy ul. Winorośli można nabyć już za ponad 386 000 zł. Kilka ostatnich mieszkań trzy i czteropokojowych możemy również jeszcze zaoferować w oddanym do użytkowania budynku w tej inwestycji w cenie od 5500 zł/mkw.    

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

Klienci niezmiennie najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe, a popyt na te większe jest skromniejszy. Pozytywnym sygnałem jest natomiast zmiana trendu demograficznego. Rok 2014 był według GUS pierwszym od wielu lat, kiedy przyrost naturalny był dodatni. Jeśli ta tendencja się utrzyma, liczniejsze rodziny będą potrzebowały większych mieszkań.
Większość nabywców dużych lokali to rodziny z dziećmi. Dla nich ważne jest bezpieczne, zielone i zaciszne otoczenie. Doceniają też place zabaw na terenie osiedla oraz bliskość przedszkola lub szkoły. Tego typu oferty przyciągają chętnych, co potwierdziła wyjątkowo szybka sprzedaż większych mieszkań w naszym projekcie Apartamenty przy Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu, którego drugi etap właśnie przygotowujemy.

Większe lokale najczęściej objęte są atrakcyjnymi promocjami. Przykładem może być tu trzypokojowe mieszkanie w naszym innym stołecznym projekcie – ConceptHouse Mokotów. Obecnie w tej inwestycji oferujemy lokal z wykończeniem, zrealizowanym we współpracy z architektem wnętrz, gratisowym miejscem garażowym oraz z rabatem w wysokości 45 000 zł.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

W inwestycjach położonych bliżej centrum miasta powodzeniem cieszą się mniejsze metraże. Klienci decydujący się na tego typu lokale najczęściej reprezentują styl życia, który jest ściśle związany z miejskim otoczeniem. Poszukują mieszkań centralnie położonych lub  blisko miejsca pracy, których usytuowanie zapewni im dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej.

Wzrost zainteresowania dużymi metrażami obserwujemy natomiast w naszych inwestycjach bezczynszowych, położonych na obrzeżach Warszawy, a także w projektach znajdujących się w dzielnicy Białołęka i Targówek oraz w osiedlu domów jednorodzinnych Wellhome Zacisze.

Mieszkania bezczynszowe są kompromisem pomiędzy własnym domem, a mieszkaniem. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się pary, rodziny z dziećmi, dla których ważna jest bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych. Tego typu inwestycje z własnym ogrodem oferują większą przestrzeń w przystępnej cenie. Aktualnie w ukończonej inwestycji mieszkań bezczynszowych Kamyk Zielony w warszawskiej Białołęce czekają na klientów ciekawe promocje. Mieszkanie z poddaszem o łącznej powierzchni 160 mkw. (cena katalogowa 530 000 zł) kosztuje teraz 440 000 zł..

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction
Mieszkania 3-pokojowe  cieszą się większym zainteresowaniem przede wszystkim wśród osób planujących założenie rodziny lub par już posiadających dziecko. W przypadku mieszkań większych niż dwupokojowe cena za metr jest często niższa. Tak jest np. w naszej inwestycji Oaza Piątkowo w Poznaniu, w której rozpoczęliśmy finalną fazę sprzedaży.

Jeśli chodzi o naszą ofertę, duże mieszkania największym zainteresowaniem cieszą się w osiedlu Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. Ich duży wybór będzie dostępny także w kolejnym etapie inwestycji. Lokale o metrażu powyżej 65 mkw. mamy także do zaoferowania na osiedlu Zielona Dolina na warszawskiej Białołęce w cenie od 4390 zł/mkw.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

W ostatnich miesiącach można zauważyć wzrost zainteresowania lokalami trzypokojowymi. W naszej ofercie mamy gotowe lokale 3 pokojowe o metrażu do 60 mkw. w warszawskiej inwestycji ArtEco w cenie ok. 500 tys. zł  i te sprzedają się najszybciej. Mieszkania czteropokojowe wciąż stanowią niewielki procent sprzedanych lokali i znacznie dłużej czekają na nabywców.

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom

Spore zainteresowanie mieszkaniami 3 i 4 pokojowymi daje się zauważyć szczególnie w naszych warszawskich inwestycjach Ogrody Targówek i Osiedle Classic. Klienci najczęściej pytają o mieszkania 4 pokojowe o powierzchni 60-65 mkw. W Ogrodach Targówek duże lokale już się sprzedały. W Osiedlu Classic mieszkania w większych metrażach (60-70 mkw. w znacznej części także znalazły już nabywców. Oferujemy je w cenie od 5695 zł/mkw.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Lokale o powierzchni ponad 60 mkw. cieszą się powodzeniem głównie wśród młodych małżeństw z dziećmi, które zmieniają mieszkanie na większe oraz osób w średnim wieku, które chcą poprawić swój komfort życia, raczej nie posiłkując się kredytem.

Duży wybór mieszkań trzy i czteropokojowych można znaleźć w naszej ukończonej inwestycji z segmentu premium – Apartamenty Sowiniec przy ul. Wiosennej na Woli Justowskiej w Krakowie. To luksusowa enklawa budynków apartamentowych usytuowana nieopodal Willi Decjusza. W każdym domu znajdzie się do sześciu jedno i dwupoziomowych apartamentów o metrażach od 63 do 185 mkw. 

Swoją wyjątkowość Apartamenty Sowiniec zawdzięczają ogrodom zaprojektowanym w stylu japońskim, które przynależeć będą do apartamentów zlokalizowanych na parterze. Ceny apartamentów zaczynają się od  6214 zł/mkw. W cenie apartamentu zawarty jest dodatkowo projekt wykończenia oraz aranżacji wnętrz według pomysłu klienta.

Kamil Niedźwiedzki
analityk Dompress.pl