Krystian Wiercioch zastępcą przewodniczącego KNF odpowiedzialnym za sektor ubezpieczeniowy

Krystian Wiercioch zastępcą przewodniczącego KNF odpowiedzialnym za sektor ubezpieczeniowy
Krystian Wiercioch Fot. KNF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krystian Wiercioch został Zastępcą Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego odpowiedzialnym za nadzór nad Pionem Nadzoru Ubezpieczeniowego.

Premier Mateusz Morawiecki powołał go na nowe stanowisko z dniem 6 maja 2022 roku.

Doświadczenie zawodowe

Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego na swojej stronie internetowej, Krystian Wiercioch posiada 23-letnie doświadczenie w działalności nadzorczej. W latach 1999-2002 r. pracował w Państwowym Urzędzie Nadzoru Ubezpieczeniowego, gdzie odpowiadał m.in. za nadzór bieżący nad zakładami ubezpieczeń oraz za wykonywanie zadań kontrolnych w zakresie wyceny rezerw. Od 2002 roku zatrudniony w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, a od 2006 r. w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie piastował stanowiska kierownicze w obszarze nadzoru nad sektorem ubezpieczeń. Od 2009 roku Zastępca Dyrektora, a następnie Dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych. Odpowiadał m.in. za planowanie i realizację kontroli w zakładach ubezpieczeń, u dystrybutorów ubezpieczeń a także w Powszechnych Towarzystwach Emerytalnych. Brał m.in. udział w przygotowywaniu wytycznych i rekomendacji nadzorczych oraz w prowadzeniu procesów przedaplikacyjnych i aplikacyjnych modeli wewnętrznych zakładów ubezpieczeń. Od 2020 r. p.o. Dyrektora Zarządzającego Pionem Nadzoru Ubezpieczeniowego, gdzie nadzorował sprawy sektora ubezpieczeń dot. wypłacalności, oceny ryzyka, licencjonowania i autoryzacji oraz inspekcji.

„W latach 2014-2020 przedstawiciel UKNF w International Organisation of Pension Supervisors (IOPS). Od 2021 roku Członek Rady Nadzorczej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego”, informuje KNF.

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego / KNF